پارسی گویان پنج شنبه از ساعت 16 به مدت 50

سرنخ هایی از پیوندهای فرهنگی ایران و قفقاز

محمد جعفر محمدزاده نویسنده و پژوهشگر زبان و ادب فارسی گفت: کتاب نُزهَةالمجالس یکی از آثاری است که می تواند ما را در شناسایی پیوند فرهنگی مان با 17 شهر ایرانی منطقه قفقاز یاری رساند.

1400/02/18
|
11:23

به گزارش شبکه رادیویی ایران، محمد جعفر محمدزاده نویسنده و پژوهشگر زبان و ادب فارسی در برنامه پارسی گویان در ادامه صحبت هایش در خصوص کتاب «نُزهَةالمجالس» نوشته جمال خلیل شروانی گفت: نزهت المجالس 4 هزار رباعی فارسی را در خود جمع کرده است، رباعی هایی که متعلق به قرن های پنجم تا هفتم هجری قمری است.

وی در ادامه با بیان اینکه عهدنامه های ترکمنچای و گلستان، 17 شهر ایرانی منطقه قفقاز را از کشور جدا کرد، افزود: نگاه امروز ما به شهرهای جدا شده منطقه قفقاز نگاه فرهنگی است و باید در جهت شناسایی ریشه ها و پیوندهای فرهنگی تلاش کرد.

نویسنده و پژوهشگر زبان و ادب فارسی در بخش دیگر صحبت هایش خاطر نشان کرد: کتاب نُزهَةالمجالس یکی از آثاری است که می تواند ما را در شناسایی پیوند فرهنگی مان با 17 شهر ایرانی منطقه قفقاز یاری رساند.

برنامه پارسی گویان پنج شنبه هر هفته ساعت 16:00 به تهیه کنندگی محمد اسماعیل پور و اجرای حسن همایی از رادیو ایران پخش می شود.

دسترسی سریع
پارسی گویان