پارسی گویان پنج شنبه از ساعت 16 به مدت 50

جستجوی واژه «ایران» در اشعار «اوحدی كرمانی»

برنامه «پارسی گویان» پنج شنبه‌ها ساعت 16:00 با محوریت پاسداشت زبان فارسی از رادیو ایران پخش می‌شود.

1401/07/06
|
14:46
|

به گزارش شبكه رادیویی ایران، این هفته پنجشنبه هفتم مهر، دكتر محمد جعفر محمدزاده استاد دانشگاه و ‌پژوهشگر زبان فارسی به بررسی و جستجوی واژه «ایران» در اشعار «اوحدی كرمانی» می پردازد.
سیده زهرا صالحی تهیه كننده برنامه «پارسی گویان» بیان كرد: وحدالدین حامد بن ابی الفخر معروف به اوحد از رباعی‌گویان مشهور ایران در سده‌های ششم و هفتم هجری است.
تعدادی از رباعیات او، در زمره زیباترین رباعیات فارسی جای دارد. این رباعیات را مریدان شیخ می‌نوشته‌اند و در حال حاضر، چند مجموعه مستقل از رباعیات او كه توسط مریدان شیخ فراهم آمده موجود است.
وی اظهار داشت: بعد از بررسی واژه ایران در اشعار این شاعر، در بخش دیگری از برنامه دكتر نجمه دری استاد دانشگاه مهمان برنامه «پارسی گویان» می شود و از اهمیت زبان فارسی می گوید.
این‌ تهیه‌كننده رادیویی در پایان تصریح كرد: تینا میركریمی گزارشگر برنامه با استادان فرهنگستان زبان و ادب فارسی نیز گفت و گو كرده است و به روال هر هفته فرزانه شكراللهی كارشناس ادبیات نیز بخش هایی از شاهنامه را می خواند.
«پارسی گویان» به تهیه كنندگی سیده زهرا صالحی و با اجرای حسن همایی و با حضوردكتر محمدجعفر محمدزاده پنجشنبه ها ساعت 16:00 از رادیو ایران پخش می شود

تنظیم كننده: سمانه حیدرزاده

دسترسی سریع
پارسی گویان