خانه و خانواده شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 به مدت 60

رادیو ایران

خانه و خانواده

وسواس فكری در سالمندان؛ عارضه‌ای كه باید جدی گرفته شود

برنامه «خانه و خانواده» چهارشنبه20 دی، با حضور دكتر فرشته پاكنژاد روانشناس، از علائم وسواس فكری در سالمندان و راه‌های درمان آن می گوید.

1402/10/19
|
12:10
|

به گزارش شبكه رادیویی ایران، وسواس عبارت است از تكرار غیر ارادی افكار ناخوشایند. اگرچه فرد می‌داندكه این افكار نامناسب و غیرعادی هستند، اما نمی‌تواند از آنها اجتناب كرده یا آنها را كنترل كند.

علائم عینی وسواس فكری در سالمندان عبارت‌اند از: شك، عدم كنترل افكار مزاحم، ناتوانی در تمركز، فراموشی، گاهی اوقات بی‌خوابی، چك كردن مداوم و...

وسواس در سالمندان در صورتی كه شدید باشد باعث اختلال در زندگی روزمره آن‌ها می‌شود و حتی گاها منجر به مشكلات مغزی یا بیماری‌های عصبی نیز می‌گردد. افراد مبتلا به وسواس مورد هجوم مداوم افكار و تمایلات وسواسی ناخواسته قرار دارند كه باعث پریشانی و اضطراب قابل توجهی در آن‌ها می‌شوند.

رفتارهای وسواسی ممكن است زمان‌گیر باشند و فعالیت‌های روزانه فرد مانند كار و تعاملات اجتماعی‌شان را مختل نمایند. از آنجایی كه اضطراب در سالمندان كیفیت زندگی آنها را به میزان قابل توجهی كاهش می‌دهد، در صورت وجودعلائم وسواسی، درمان آن ضروری است.

برنامه «خانه و خانواده» چهارشنبه20 دی، با حضور دكتر فرشته پاكنژاد روانشناس، از علائم وسواس فكری در سالمندان و راه‌های درمان آن می گوید. علاقه مندان می توانند در زمان پخش برنامه سوالات خود را از طریق دو شماره 22040086 و 22050009 و شماره پیامك 30000900 با كارشناس برنامه مطرح كنند.

گفتنی است «خانه و خانواده» این هفته به تهیه كنندگی زینب برومند و اجرای بتول نجفی از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9:00 از رادیو ایران پخش می شود.

تنظیم كننده: سمانه حیدرزاده

دسترسی سریع
خانه و خانواده