خانه و خانواده شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 به مدت 60

رادیو ایران

خانه و خانواده

اهمیت انتخاب نام نیك در رادیو ایران


برنامه «خانه و خانواده» یكشنبه 3 دی، همزمان با روز ثبت احوال با حضور دكتر فرشته سادات شجاعی روانشناس از اهمیت انتخاب اسم برای فرزند و تاثیرات نام نیك بر شخصیت و آینده كودك می گوید.

1402/10/03
|
07:26
|

به گزارش شبكه رادیویی ایران، یكی از مهم‌ترین حقوقی كه دین مبین اسلام برای فرزندان تعریف كرده است، انتخاب نام نیكو برای آنهاست كه در روایات نیز از آن به «نخستین نیكی به فرزند» یاد شده است.

زینب برومند تهیه كننده این هفته برنامه «خانه و خانواده» بیان كرد: هر موجودی نامی دارد كه با آن شناخته می‌شود و این نام‌ها می‌توانند برگرفته از خصوصیات آن موجود باشد اما انسان در این زمینه با موجودات دیگر تفاوت دارد. اسم بر شخصیت انسان تاثیر می‌گذارد، رابطه‌ای كه هر شخص با اسم خود برقرار می‌كند بر آینده و به ویژه موقعیت اجتماعی‌اش تاثیر دارد.

وی ادامه داد: به گفته متخصصان «نام هر فرد هسته مركزی شخصیت او است و شعور ذاتی او را نیز شكل می دهد و به این دلیل نام و اسم نشان می دهد ما كه هستیم و مانند میراث و فرهنگ هر شخص عمل می كند. در واقع اسم ها در شكل دادن شخصیت ما تاثیرگذار هستند و می توانند تاثیرات مثبت و منفی روی آن بگذارند. به همین دلیل از خانواده ها انتظار می رود كه یك اسم خوب برای فرزندشان انتخاب كنند و در این مورد عجله نداشته باشند.»

برومند افزود: والدین باید از هفت سالگی معنی لغوی اسم كودك را به او بفهمانند. اینكه داستان نام‌گذاری او به چه شكلی بوده است، یا نام او یادآور چه شخصیتی است، خوب است كه كودك در جریان این جزییات قرار گیرد.

این تهیه كننده رادیویی تاكید كرد: با توجه به اهمیت نام نیك برای فرزندان یكشنبه 3 دی همزمان با روز ثبت احوال در برنامه میزبان دكتر فرشته سادات شجاعی متخصص روانشناس بالینی خواهیم شد و پیرامون نقش نام مناسب و تاثیرات آن گفت و گو خواهیم كرد.

گفتنی است «خانه و خانواده» این هفته به تهیه كنندگی زینب برومند و اجرای فاطمه آل عباس از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9:00 از رادیو ایران پخش می شود

تنظیم كننده: سمانه حیدرزاده

دسترسی سریع
خانه و خانواده