عید قربان؛ عیدی برای تهذیب نفس

عید قربان؛ قربانی نفس و بازگشت انسان به مقام تقرب الهی است كه در سایه مبارزه با هواهای نفسانی و تهذیب، خودسازی و بهره گیری از فرصت‌های ناب به دست می‌آید.

1403/03/28
|
07:54
|

به گزارش شبكه رادیویی ایران، از بزرگترین اعیاد مسلمانان كه به یاد ابراهیم و فرزندش اسماعیل ختم می شود عید سعید قربان مصادف با روز دهم ماه قمری ذیحجه می باشد كه توسط بسیاری از مسلمانان شیعه جشن گرفته می شود این عید بزرگ عید رهایی از هر آن چیزی كه غیر از خداست به شمار می رود.

در روز عید قربان در سراسر جهان مراسم قربانی كردن از اعمال واجب آن می باشد، در این روز حجاج اسماعیل وجودی خود را قربانی كرده تا ره توشه بزرگی برای آخرت خود رقم زده و رهایی می یابند، مسلمانان با قربانی كردن گوسفند، شتر و گاوی گوشت آن را بین نیازمندان تقسیم می كنند.

نام‌های دیگر عید قربان، عید اضحی و عید خون نام دارد.

اضحی جمع ماده ضحی به معنی ارتفاع روز و امتداد نور آفتاب است و هنگامی كه خورشید بالا می‌آید (قبل از ظهر)، آن موقع را ضحی گویند، چنانچه در قرآن كریم آمده است: والشمس و ضحی‌ها (قسم به خورشید و چاشتگاه آن) و، چون حجاج موقع بالا آمدن آفتاب قربانی می‌كنند و قربانی را اضحیه یا ضحیه گویند بدین سبب روز دهم ذی‌الحجه را كه قبل از ظهر آن، عمل قربانی انجام می‌شود «عید اضحی» می‌گویند.

دسترسی سریع