شبستان بررسی حسادت كودك بزرگتر به كوچكتر در برنامه «خانه و خانواده» رادیو ایران

برنامه «خانه و خانواده» چهارشنبه 9 خرداد، با حضور دكتر ساناز مهدوی از راه كارهای كنترل حسادت فرزند بزرگتر به كوچكتر می گوید.

1403/03/09
|
16:30
|

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری شبستان، برنامه «خانه و خانواده» این هفته به تهیه كنندگی «زینب برومند» و اجرای «بتول نجفی» از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9:00 از رادیو ایران پخش می شود.

«زینب برومند»، تهیه كننده رادیویی درباره موضوع برنامه «خانه و خانواده» این هفته رادیو ایران كه به حسادت كودك بزرگتر به كوچكتر اختصاص دارد، توضیح داد: خردسالان تصور می‌كنند همه كاره دنیا هستند و هر وقت اراده كردند باید تمام توجه ها به سوی آن‌ها باشد. هرگاه درخواست جلب توجه بچه ها بی‌پاسخ بماند، كودك با ابراز حسادت اعتراض می‌كند. این دیدگاه خودخواهانه به زندگی، پایه و اساس حسادت‌ و رقابت‌های خواهر و برادری است.

تهیه كننده برنامه «خانه و خانواده» افزود: حسادت از میل كودك به مادر نشات می‌گیرد. كودك كه توجه انحصاری والدین را داشته است، نمی‌تواند توجه والدین را با كسی تقسیم كند. گاهی كودك احساس می‌كند كه كار اشتباهی انجام داده یا تقصیری متوجه اوست كه والدین تصمیم گرفته‌اند بچه دیگری داشته باشند.

زینب برومند اظهار كرد: برخی كارشناسان معتقدند «حسادت كودكان پیش از رفتن به دبستان گاهی به صورت كتك زدن خواهر یا برادر كوچك‌تر نمایان می شود. گاهی هم كودك حسود وجود عضو جدید خانواده را انكار می‌كند و یا گاهی اوقات حسادت خود را به صورت تغییر رفتار (مكیدن شست، خیس كردن رخت خواب و امتناع از غذا خوردن) نشان می دهد؛ با توجه به اهمیت این موضوع در برنامه روز چهارشنبه 9 خرداد، میزبان دكتر ساناز مهدوی مشاور و مدرس پرورش ذهن خواهیم شد و از راه كارهای كنترل حسادت فرزند بزرگتر نسبت به فرزند كوچكتر در خانواده گفت و گو خواهیم كرد.

گفتنی است، علاقه مندان می توانند در زمان پخش برنامه سوالات خود را از طریق شماره های 22040086 و 22050009 و شماره پیامك 30000900 مطرح كنند و پاسخ خود را از كارشناس برنامه دریافت كنند.

دسترسی سریع