روایتی از برائت از مشركین در «من مسلمانم»

ویژه برنامه «من مسلمانم» با موضوع برائت از مشركین چهارشنبه 7 تیر ماه ،ساعت 10:00 از رادیو ایران پخش می شود.

1402/04/07
|
08:00
|

به گزارش شبكه رادیویی ایران، هر سال هم زمان با «روزعرفه» مراسم برائت از مشركین نیز برگزار می شود.مراسم برائت از مشركان، به مراسم بیزاری جستن از دشمنان اسلام در ایام حج را می‌گویند. زنان و مردان خداجوی ایران اسلامی، در جامه احرام و با ذكر نام خدا در صحرای عرفات حضور یافته تا با ابراز بندگی به درگاه الهی، مراتب همدلی، برادری و اخوت دینی خود با مسلمانان و موحدان و انزجار و نفرت خویش از مشركان و جنایتكاران جهان را ابراز كنند.

وحید بیات تهیه كننده ویژه برنامه «من مسلمانم» بیان كرد: نظریه برائت از مشركین را امام خمینی(ره) بعد از انقلاب اسلامی جهانی كردند.امام خمینی در طول دوران رهبری شان به موضوع حج اهمیت بسیار داده اند و آن را یكی از پرفروغ ترین ابعاد سیاسی و اجتماعی اسلام دانسته اند. ایشان همه ساله از آغازین روزهای ماه ذی الحجه در پیام هایی برای حجاج نكاتی مهم را یادآور شده اند. یكی از مهمترین پیام های ایشان، مربوط به مرداد 1366 مطابق با ذی الحجه 1407 ه. ق است كه خطاب به مسلمانان ایران و جهان صادر نموده اند. در این پیام امام مسئله برائت از مشركین را مطرح كرده و آن را یكی از اركان واجب حج دانسته اند و به تبیین وظایف مسلمین و مشكلات جهان اسلام‏ پرداخته اند.

بیات ادامه داد: «من مسلمانم» با نگاهی به سابقه تاریخی برائت از مشركین در تاریخ اسلام، اسناد قرآنی برائت، بررسی واقعه تاریخی مراسم برائت و در نهایت لزوم بزرگداشت این مراسم در زمانه ما، با حضور حجت الاسلام محمد پویا و با اجرای میثم نیك نام چهارشنبه 7 تیر ساعت 10:00 از رادیو ایران پخش می شود

تنظیم كننده: سمانه حیدرزاده

دسترسی سریع