رهبر انقلاب اسلامی سال 1401 را سال «تولید؛ دانش‌بنیان، اشتغال‌آفرین» نامگذاری كردند

مقام معظم رهبری در پیام نوروزی: تولید دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین موجب پیشرفت محسوس در همه اهداف اقتصادی خواهد بود.

1400/12/29
|
22:06
|

رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به‌مناسبت آغاز سال 1401 هجری شمسی، با تبریك عید نوروز و ایام ولادت خورشید فروزان عالم وجود، حضرت بقیةالله الاعظم(عج) به ملت بزرگ ایران و همه ملت‌های همدل، و با تبریك ویژه به خانواده‌های معظم شهیدان و همچنین جانبازان، ایثارگران و خدمتگزاران ملت در میدان‌های مختلفِ علم، سلامت، امنیت و مقاومت، سال جدید را سال «تولید؛ دانش‌بنیان، اشتغال‌آفرین» نامگذاری كردند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای سال 1400 را نیز همچون سالهای دیگر سالی توأم با فرازها و فرودها برشمردند و گفتند: انتخابات مهم و بزرگ ریاست جمهوری یكی از مهمترین فرازها و شیرینی‌های سال قبل بود كه مردم با وجود خطر شدید بیماری همه‌گیر كرونا، با شركت در انتخابات، دولتی تازه‌نفس را به میدان آوردند كه بر اساس نشانه‌های موجود، دولتی مردمی و دارای ریل جداگانه از دولت محترم قبل است و امیدهایی را در مردم زنده كرده است.
ایشان مقابله جدی با كرونا و كاهش قابل توجه تلفات در اثر تأمین واكسن برای همگان را از دیگر فرازهای سال 1400 خواندند و در بیان نقطه اوج دیگری از حوادث این سال خاطرنشان كردند: در بخش‌های مختلف علم و فناوری از تولید چند نوع واكسن معتبر تا پرتاب ماهواره، كارهای بزرگی انجام شد.
رهبر انقلاب، اعتراف آمریكایی‌ها به شكست خفت‌بار آنها در فشار حداكثری علیه ایران را از دیگر شیرینی‌های سال 1400 در عرصه جهانی دانستند و افزودند: ایستادگی مردم موجب این پیروزی شد و در واقع این ملت ایران بود كه پیروز شد.
ایشان در بیان پیام حوادث متعددی كه در سال 1400 در نقاط دیگر جهان رخ داد، تأكید كردند: این حوادث همگی درستیِ راه ملت ایران در مقابل استكبار را نشان داد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای «تنگیِ معیشت مردم، مسئله گرانی‌ها و تورم» را تلخ‌ترین موضوع سال 1400 دانستند و افزودند: مشكلات اقتصادی علاج‌پذیر است و حتماً باید علاج شود البته عجله و توقع رفع دفعی آنها واقع‌بینانه نیست اما امیدواریم بخشی از آنها در سال جدید كه سال اول قرنِ 15 هجری شمسی است، برطرف شود.
ایشان در ادامه هدف از تعیین شعار سال را جهت‌دهی به حركت مسئولان دستگاهها و آحاد مردم دانستند و افزودند: در بعضی از سالها متناسب با شعار سال توفیقات خوبی به دست آمد اما در بعضی سالها نیز كم‌كاری‌هایی وجود داشت. البته در سال 1400 كه سال «تولید؛ پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها» بود، كارهای خوبی انجام شد كه باید ادامه پیدا كند.
رهبر انقلاب در بیان علت تمركز بر مسئله تولید در سالهای اخیر، گفتند: تولید، كلید حل مشكلات اقتصادی و راه اصلی عبور از دشواری‌های اقتصادی است، ضمن اینكه رشد اقتصادی، افزایش اشتغال، كاهش تورم، افزایش درآمد سرانه، بهبود رفاه عمومی و همچنین افزایش اعتماد به نفس و عزت ملی در گرو رونق و رواجِ اكسیری به نام تولید ملی است كه تكیه بر آن در این سالها تأثیرهای خوبی نیز داشته است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: امسال نیز همچنان بر مسئله تولید تأكید می‌كنم، البته بر لایه و چهره جدیدی از تولید یعنی تولیدِ «دانش‌بنیان» و «اشتغال‌آفرین».
ایشان معیار قرار دادن تولید دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین را موجب حركت رو به جلو و محسوس در همه اهداف اقتصادی دانستند و افزودند: بنابراین شعار سال 1401 عبارت است از «تولید؛ دانش‌بنیان، اشتغال‌آفرین».
رهبر انقلاب با تأكید بر توصیه سال قبل خود مبنی بر اكتفا نكردن به كارهای سطحی همچون درج نام سال بر تابلوی خیابان‌ها و یا بر روی سربرگ دستگاهها، گفتند: تحقق شعار امسال نیاز به سیاستگذاری دارد البته با تحركی كه از رئیس‌جمهور محترم و همكاران‌شان مشاهده می‌شود، ان‌شاءالله این شعار روی زمین نخواهد ماند اما هر چه بیشتر كار و تلاش شود بهتر خواهد بود.

دسترسی سریع