پارسی گویان پنج شنبه از ساعت 16 به مدت 50

كاوش های «پارسی گویان» رادیو ایران به هندوستان رسید

دكتر محمد زاده نویسنده و پژوهشگر زبان و ادبیات فارسی در برنامه «پارسی گویان» رادیو ایران گفت: روزنامه نگاری فارسی در هند سابقه ای دیر پاتر از ایران دارد.

به گزارش شبكه رادیویی ایران ، چند سالی است كه برنامه ای، ویژه فارسی زبانان جهان و علاقه مندان به زبان فارسی از این شبكه رادیویی پخش می شود.
این برنامه كوشیده است به صورت جامع فعالیت های مختلف در حوزه فلات زبان فارسی را روایت كند.
دكتر محمد جعفر محمد زاده نویسنده و پژوهشگر زبان و ادبیات فارسی در برنامه «پارسی گویان» رادیو ایران گفت: وقتی در مورد تاریخ مطبوعات فارسی صحبت می كنیم،لاجرم باید نخستین مطبوعات زبان فارسی را در هندوستان جستجو كنیم.
وی تصریح كرد: مستندهای تاریخی گواه این حقیقت است كه هند خانه دوم زبان فارسی بوده و شاعران و ادیبان فارسی گوی بسیاری از هند سر بر آورده اند.جالب اینكه روزنامه نگاری فارسی در هند نیز سابقه ای دیر پا تر از ایران دارد.و یكی از ورودی های روزنامه نگاری فارسی به ایران سرزمین هند به ویژه شهر بمبئی بوده است.از همین رو برخی هندوستان را تحریریه مطبوعات فارسی در عهد قاجار قرار داده اند.
در برنامه «پارسی گویان » این هفته دكترمحمد جعفر محمد زاده،نیم‌نگاهی به تاریخچه مطبوعات فارسی زبان در هندوستان دارد.
بیان عظیم‌ترین گنجینه نسخه‌های خطی زبان فارسی در هندوستان و اینكه قبر نوشته‌ها، كتیبه‌ها، نوشته‌های سردرِ بناهای معروف و دیگر آثار فارسی به جا مانده از قرنهای گذشته، گویای قلمرو دیرپای زبان فارسی در هندوستان است از دیگر مباحثی است كه در این برنامه مطرح می شود.
«پارسی گویان» پنج شنبه ها ساعت 16 و روزهای جمعه بعد از خبر 23 از رادیو ایران ،موج fm ردیف 90 مگاهرتز به گویندگی حسن همایی و تهیه كنندگی محمد اسماعیل پور شنیده می شود.

1399/01/23
|
11:35
دسترسی سریع
پارسی گویان