حوض نقره جمعه ها/ در دهه فجر از 12 تا 22 بهمن از ساعت 18 روزهای عادی/ دهه فجر 19:30 به مدت 60

رادیو ایران

حوض نقره

برداشت غلط از اصل قانون اساسی

شهاب شهرزاد منتقد سینما گفت: امروز سرزمین پرتنوع ایران زبان فارسی را شجرنامه فرهنگ خود می داند، هر گونه لطمه و صدمه به این فرهنگ، ارتباط آیندگان را با تاریخ و فرهنگ پیشین خود گسسته می كند.

روز جمعه هجدهم بهمن در نشست خبری فیلم سینمایی «آتابای» كه با حضور نیكی كریمی، هادی حجازی‌فر، جوادعزتی، دانیال نوروش، مه‌لقا‌می‌نوش، یوسفعلی دریادل، امیدحسینی، لیلی نظری، معصومه ربانی‌نیا، سامان لطفیان، اصغر نژادایمانی،كامران كیان‌ارثی و حسین جمشیدی گوهری و اجرای محمود گبرلو در پردیس سینمایی ملت برگزار شد؛ «امیر فرض اللهی» خبرنگار و منتقد سینما به زبان مورد استفاده در این فیلم اعتراض كرد.
این اعتراض، واكنش نیكی كریمی كارگردان و هادی حجازی فر نویسنده و بازیگر این اثر را در پی داشت.
به گزارش شبكه رادیویی ایران، «شهاب شهرزاد» منتقد سینما در برنامه «حوض نقره» در واكنش به اتفاقات پیش آمده در جلسه پرسش و پاسخ فیلم سینمایی «آتابای» گفت: اتفاق و رخداد خوبی است وقتی یك خبرنگار و نماینده یك رسانه در نشست مطبوعاتی نسبت به زبان رسمی كشورش حساسیت نشان می دهد و پرسشی را در این زمینه مطرح می كند.
وی در ادامه با بیان اینكه ما در ایران در پویشی به نام آیین سخن زبان فارسی را پیشانی تفكر و تمدن و ادبیات مان و مهم تر از همه، مولفه مهم انسجام ملی كشور دانسته ایم.
شهرزاد با اشاره به اصل پانزدهم قانون اساسی افزود: در اصل پانزدهم قانون اساسی آشكارا آمده است، زبان و خط رسمی و مشترك مردم ایران، فارسی است و اسناد و مكاتبات و متون رسمی و كتب درسی باید با این زبان و خط باشد اما استفاده از زبان های محلی و قومی در مطبوعات و رسانه ها و تدریس آن در مدارس در كنار زبان فارسی، آزاد است.
«شهاب شهرزاد» منتقد سینما در بخش دیگر با اشاره به اینكه تصویب این قانون با هدف تقویت زبان فارسی انجام گردیده است، خاطر نشان كرد: زبان های قومی در كنار زبان فارسی اهمیت پیدا می كند نه در تقابل با آن؛ نكته ای كه باید به آن توجه كرد.
شهرزاد همچنین یادآور شد: امروز سرزمین پرتنوع ایران زبان فارسی را شجرنامه فرهنگی خود می داند، از این رو هر گونه لطمه و صدمه به این فرهنگ، ارتباط آیندگان را با تاریخ و فرهنگ پیشین خود گسسته می كند.
وی در بخش دیگر یادآور شد: اگر به بهانه آزادی بهره گیری از زبان های قومی بخواهیم از اصل (زبان فارسی) غافل شویم بی شك به سمت نابودی فرهنگی خواهیم رفت.
این منتقد سینما در پایان صحبت هایش به اشعار شهریار نیز اشاره كرد و گفت: وقتی می خواهیم به شعر و ادب فارسی احترام بگذاریم به یاد شهریار می افتیم، شاعری كه با وجود آذری بودنش شعرهای زیبای فارسی سروده است.
در ادامه این گفت و گوی رادیویی، مصطفی محمودی از دیگر منتقدان سینما نیز درباره حاشیه های پیش آمده در نشست خبری قیلم سینمایی آتابای گفت: وقتی هنرمندی نظیر هادی حجازی فر در واكنش به اعتراض یك خبرنگار او را فاشیست می خواند دیگر چه انتظاری داریم در استادیوم های فوتبال افراد با كلمات ركیك یكدیگر را خطاب نكنند؟
برنامه «حوض نقره» در روزهای برگزاری جشنواره ساعت 20:00 به تهیه كنندگی عبدالله علایی از رادیو ایران پخش می شود.

1398/11/20
|
15:00
دسترسی سریع
حوض نقره