همه در سوگ

چکیده : وفات حضرت فاطمه معصومه (س) را تسلیت می گوییم

نام شريف آن بزرگوار فاطمه و القاب ايشان « معصومه» ، « كريمه اهل بيت» ،« ستّي» ، و « فاطمه كبري» است.پدرش حضرت موسي بن جعفر (ع) و مادرش نجمه خاتون مادر حضرت رضا (ع) است.

آن حضرت اوّل ذي القعده سال 173هـ . ق در مدينه منوّره به دنيا آمد. و در سنّ28 سالگي در روز دهم ربيع الثاني سال 201هـ . ق در شهر قم از دنيا رفت.

در سال 201 هـ . ق ، يك سال پس از سفر تبعيد گونه حضرت رضا (ع) به شهر « مرو» حضرت فاطمه معصومه (س) همراه عدّه اي از برادران خود براي ديدار برادر و تجديد عهد با امام زمان خويش راهي ديار غربت شد. در طول راه به شهر ساوه رسيدند، ولي در آنجا عده اي از مخالفين اهل بيت با مأموران حكومتي همراهي نموده و با همراهان حضرت به نبرد و جنگ پرداختند كه عدّه اي از همراهان حضرت در اين حادثه غم انگيز به شهادت رسيدند. حضرت در حالي كه از غم و حزن بسيار مريضه بود با احساس ناامني در شهر ساوه فرمود: مرا به شهر قم ببريد ، زيرا از پدرم شنيدم كه فرمود:« شهر قم مركز شيعيان ما مي باشد» ؛ سپس حضرت به طرف قم حركت نمود.

بزرگان قم وقتي از اين خبر مسرّت بخش مطّلع شدند به استقبال آن حضرت شتافتند و آن بزرگوار هفده روز در شهر ولايت و امامت به سر برد و در اين مدّت مشغول عبادت و راز و نياز با پروردگار متعال بود و واپسين روزهاي عمر پر بركت خويش را با خضوع و خشوع در برابر ذات پاك الهي به پايان  رساند.

وفات حضرت فاطمه معصومه (س) را تسلیت می گوییم


عطر گلی از قم

به گزارش شبکه رادیویی ایران، همزمان با سالروز رحلت جانگداز حضرت معصومه (س) ویژه برنامه «حرفی از نام تو» به موضوع نمونه بودن و ویژگی یک خواهر همراه و یک دختر همدل پرداخت.

 همه خانم ها دوست دارند  در نگاه دیگران، به ویژه خانواده و همسرشان، یک زن نمونه و یک مادر نمونه باشند ؛و برای رسیدن به این خواسته ی زیبای انسانی، تلاش هم می کنند ؛ اما ممکن است  نتوانند به نتیجه ی دلخواه برسند .

شاید علتش این باشد که تعریف درست و کاملی از این موضوع ندارند.

نمونه و کامل بودن نهایت آرزوی هر انسانی ست وهمه تلاش می کنیم که در این جایگاه رفیع قرار بگیریم .

اما برای نمونه شدن ،لازم است  که در قدم اول، ازمعیارهایی که ما را درردیف نمونه ها قرار می دهد ، مطلع باشیم.

برای نمونه بودن لازم است  الگویی مناسب انتخاب کنیم وازاین الگو پیروی کنیم . وچه الگوی والاتر از بانوان بزرگ دین مبین اسلام  که در تمامی صفات نیک بلاترند.

ویژه برنامه حرفی از نام تو به تهیه کنندگی محمد بخشایش و با اجرای زهرا رحیمی درسالروز رحلت جانگداز حضرت معصومه (س) در هین خصوص است. به اتفاق این برنامه را با هم بشنویم.   

دریافت

پیام ها و نظرات شما :

پیام های ارسالی :

پیامی موجود نمی باشد.