آیین سخن سه شنبه از ساعت 14 به مدت 100

رادیو ایران

آيين سخن

پاسداشت زبان فارسی پاسداشت فرهنگ مشترك یك ملت است

شورای پاسداشت زبان فارسی معاونت صدا، در جهت نگهبانی، توسعه و ترویج زبان فارسی، نخستین جشنوارۀ ملی «آیین سخن» را برگزار می‌كند.

1401/04/13
|
10:40
|

دكترمحمد جعفر محمدزاده مدیر رادیو ایران و رییس شورای پاسداشت زبان فارسی معاونت صدای رسانه ملی، در آستانه اختتامیه نخستین جشنواره ملی «آیی سخن» گفت: در چند سال گذشته در رادیو ایران، پویش «آیین سخن» برای پاسداری از زبان فارسی برگزارشده است؛ از دو سال گذشته به دلیل اهمیت پاسداری از زبان فارسی شورای پاسداشت زبان فارسی معاونت صدا برنامه‌های منسجمی را در سطح معاونت تدارك دید و «آیین سخن» فراتر از یك پویش و یك شبكه به سطح یك جشنواره ملی ارتقا یافت.
جشنواره امسال در سطح ملی و به از چندماه پیش مقدمات كار را آغاز كرد و روز 14 تیر همزمان با روز قلم برای برگزاری مراسم پایانی نخستین جشنواره ملی «آیین سخن» در نظر گرفته شد.
مدیر رادیو ایران بیان كرد: پاسداشت زبان فارسی، پاسداشت فرهنگ مشترك یك ملت است زیرا فرهنگ یك ملت در زبانش تجلی و تبلور می‌یابد و رسانه امكانی برای آن است كه جلوه‌های این فرهنگ مشترك و دیرپا در آن دیده و شنیده شود.
محمدزاده ادامه داد كه زبان فارسی میراث ارجمند نیاكان ماست، وقتی از زبان پارسی سخن می‌گوییم ؛ بر كاركرد ربط دهندگی این زبان هم تاكید داریم و نشان می‌دهیم كه چگونه زبان فارسی یك ملت را با گذشته خود و نیز امروز به هم پیوند داده است.
دكتر محمدزاده افزود: زبان فارسی به طور مستقیم به هویت ملی ایران پیوند خورده است و بر همه دغدغه‌مندان ایران است كه پاسدار زبان فارسی باشند.
رییس شورای پاسداشت زبان فارسی معاونت صدا خاطر نشان كرد:
زندگی مردم امروز از طریق رسانه به هم پیوند خورده است و رسانه به ویژه رسانه ملی وظیفه دارد این عامل پیوند و اتصال را به درستی بیان كند و به زیبایی به ظهور برساند و برای زبان ملی آموزگاری كند.
این استاد دانشگاه زبان و ادبیات فارسی در پایان هدف از برگزاری جشنواره «آیین سخن» را چنین برشمرد: یكی تبادل تجربه میان برنامه‌سازان رادیو و دیگری معرفی بهترین‌ها و درست‌ترین سرمشق‌های زبان فارسی است‌.
دكتر محمد زاده در پایان یادآور شد: مراسم اختتامیه نخستین جشنواره ملی آیین سخن با سخنرانی دكتر غلامعلی حداد عادل رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی، بخشی‌زاده معاون صدا و مسئولان ارشد رسانه ملی و با حضور جمعی از فرهیختگان و استادان زبان و ادبیات فارسی از فرهنگستان و مراكز علمی و پژوهشی زبان وادبیات فارسی، مهمانانی از كشورهای فارسی‌زبان، پیشكسوتان رادیو سه‌شنبه 14 تیر ماه، هم‌زمان با بزرگداشت روز قلم در استودیوی شماره یك ساختمان شهدای رادیو برگزار می‌شود.

تنظیم كننده: سمانه حیدرزاده

دسترسی سریع
آیین سخن