ایرانشهر شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:05 به مدت 105

همزمان با برگزاری آیین سنتی پنجاه بدر مردم قزوین: استاد كمال همنشین در رادیو قزوین

برنامه «ایرانشهر» رادیو ایران امروز دوشنبه 19 اردیبهشت، به مناسبت «پنجاه به در» قزوینی ها و روز باران ، از قزوین تقدیم می شود.

1401/02/19
|
11:37
|

به گزارش شبكه رادیویی ایران، حسین معصومی تهیه كننده برنامه این هفته «ایرانشهر» بیان كرد: امروز دوشنبه 19 اردیبهشت، استاد كمال همنشین به قزوین سفر می كند و از آداب و رسوم اهالی قزوین می گوید.
معصومی ادامه داد: رسم «پنجاه به در» یكی از آئین‌ها و شاید مهمترین آیین برای حاجت‌خواهی از آسمان و آب است كه تنها به قزوینی ها تعلق دارد.
آن ها با گذشت 50 روز از شروع فصل بهار این جشن را به مناسبت ورود به واپسین روزهای فصل كاشت محصول كشاورزان در قزوین برپا می نمایند.
معصومی افزود: در این مراسم قزوینی ها، با خوردن غذاهایی همچون آش رشته و غذایی سنتی به نام دیماج كه در واقع پیش غذا است و از سیر، نان خرد شده، گردو، سبزی، پنیر و كشمش درست می شود در واقع یك نوعی دیگر از مراسم 13 به در را به جای می آورند.
البته شایان ذكر است به جز پیك نیك و دور هم جمع شدن قزوینی ها در این مراسم 2 ركعت نماز باران به جای می آورند و ادعیه و مناجات هایی در زمینه ی نزول بارن و بركت را پخش می كنند.
در هنگام غروب خورشید هم همه ی كسانی كه در این مراسم حضور دارند، نماز مغرب و اعشا را به اتفاق یكدیگر به جای می آورند و در انتها هم به خانه های خود باز می گردند.
برنامه «ایرانشهر» امروز ، دوشنبه 19 اردیبهشت با اجرای یكی از گویندگان مركز صدا و سیمای قزوین و استاد كمال همنشین و به تهیه كنندگی حسین معصومی ساعت 19:00 از رادیو ایران پخش می شود
تنظیم كننده: سمانه حیدرزاده

دسترسی سریع
ایرانشهر