سیاره آبی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:40 به مدت 20 دقیقه

15 فروردین؛ روز ملی ذخایر ژنتیكی و زیستی

سرپرست مركز ملی دخایر ژنتیكی گفت: مركز ملی ذخایر ژنتیكی و زیستی ایران طی 15 سال گذشته بالغ بر 55 هزار نمونه زیستی را جمع آوری، شناسایی و ثبت و ذخیره سازی كند.

1402/01/16
|
15:11
|

با توجه به اهمیت حفظ ذخایر ژنتیكی و زیستی كشور؛ در تقویم رسمی ایران، 15 فروردین به روز ذخایر ژنتیكی و زیستی نامگذاری شده است.

منابع ذخایر ژنتیكی و زیستی، سرمایه بزرگ ملی و ركن اصلی تحقیقات و پژوهش ها و پیشرفت ها در حوزه های بیولوژی و بیوفناوری است.

مركز ملی ذخایر ژنتیكی و زیستی ایران با هدف گردآوری، تعیین هویت، كنترل كیفی، طبقه‌بندی، ثبت، نگهداری، تكثیر و توزیع انواع میكروارگانیسم‌ها و سلولهای قابل كشت و تجدیدپذیر اعم از باكتری، قارچ، ویروس، دانه‌ها و سلول‌های گیاهی و جانوری و DNA ژنومی و فرآورده‌های نوكلئوتیدی، در اسفندماه 1386 توسط جهاد دانشگاهی تأسیس گردید.

به گزارش شبكه رادیویی ایران، «رضا آذربایجانی» سرپرست مركز ملی دخایر ژنتیكی در برنامه «سیاره آبی» درباره تاسیس مركز ملی ذخایر ژنتیكی و زیستی ایران گفت: 15 سال از عمر و تاسیس این مركز در كشور می گذرد و جامع ترین مجموعه های زیستی به لحاظ موضوعی و تنوع زیستی در خود جای داده است.

وی در ادامه افزود:مركز ملی ذخایر ژنتیكی و زیستی ایران طی 15 سال گذشته بالغ بر 55 هزار نمونه زیستی را جمع آوری، شناسایی و ثبت و ذخیره سازی كند.

برنامه «سیاره آبی» شنبه تا چهارشنبه هر هفته ساعت 16:40 از رادیو ایران پخش می شود.

دسترسی سریع
سیاره آبی