سیاره آبی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:40 به مدت 20 دقیقه

بررسی وضعیت تالاب انزلی

برنامه «سیاره آبی» سه شنبه دوم اسفند، به بررسی وضعیت تالاب انزلی می پردازد.

1401/12/02
|
12:16
|

به گزارش شبكه رادیویی ایران، تالاب انزلی یكی از زیباترین و مهم‌ترین تالاب‎‌های طبیعی كشوراست كه با وجود مناظر منحصربه‌فرد و تنوع زیستی، یكی از محبوب‌ترین مقاصد طبیعت‌گردی در استان گیلان است.
نیلوفرهای آبی، نیزارها و لاله‌های دریایی، چشم‌اندازی شگفت‌انگیز را در تالاب بندرانزلی خلق كرده و قایقرانی، ماهیگیری و پرنده‌نگری از محبوب‌ترین تفریحات در این تالاب بین‌المللی است.
به دلیل موقعیت جغرافیایی با هیچ‌یك از تالاب‌های دیگر ایران قابل‌مقایسه نیست و بنابر گزارش‌های محیط ‌زیست، این تالاب، زیستگاه لاله‌های مردابی، محل تخم‌ریزی آبزیان و پناهگاه و مأمن پرندگان بومی و مهاجر است و یكی از مهم‌ترین نقش‌های آن، تصفیه آب رودخانه‌ها است.
تالاب انزلی در سال های اخیر با مشكلات زیست‌محیطی بسیاری ‌روبه رو بوده است كه تخلیه فاضلاب و ضایعات خانگی و صنعتی، افزایش سطح رسوبات، تغییر كاربری زمین‌ها و تبدیل بخشی از اراضی حاشیه تالاب به زمین‌های كشاورزی، احداث موج‌شكن و یا گسترش گیاه آزولا از نمونه‌های آن است.
از همین رو برنامه «سیاره آبی» سه شنبه دوم اسفند به بررسی وضعیت تالاب انزلی می پردازد.
گفتنی است «سیاره آبی» به تهیه كنندگی سیما پاتیمار و با اجرای زهرا رحیمی از شنبه تا چهارشنبه ساعت 16:40 از رادیو ایران پخش می شود

تنظیم كننده: سمانه حیدرزاده

دسترسی سریع
سیاره آبی