بحث روز چهارشنبه از ساعت 12:40 به مدت 45 دقیقه

رادیو ایران

بحث روز

اگر نیرویی مانند سپاه قدس نبود امروز تروریست ها در مرزهای اروپا مستقر بودند

معاون راهبردی سپاه پاسداران و همچنین عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در برنامه زنده بحث روز رادیو ایران در واکنش به اظهار نظرهای وزیر امور خارجه فرانسه درخصوص توان موشکی کشورمان، هر گونه مذاکره ای در این باره را با قا

1396/12/19
|
09:51

اگر نیرویی مانند سپاه قدس نبود و یا موشک های ایران داعش را هدف قرار نمی داد، امروز تروریست ها در مرزهای اروپا مستقر بودند، از این رو به اذعان کارشناسان نظامی و امنیتی غربی توانمندی های دفاعی جمهوری اسلامی ایران نه تنها امنیت ملی خوداین کشوررا تامین می کند، بلکه حتی قادر است امنیت را برای اروپایی ها هم به ارمغان بیاورد.

¬معاون راهبردی سپاه پاسداران و همچنین عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در برنامه زنده بحث روز رادیو ایران در واکنش به اظهار نظرهای وزیر امور خارجه فرانسه درخصوص توان موشکی کشورمان، هر گونه مذاکره ای در این باره را با قاطعیت رد کردند.
به گزارش شبکه رادیویی ایران وزیر امور خارجه فرانسه که ساعات نخست دوشنبه وارد تهران شد در آستانه این سفر هشدار داد که اگر جمهوری اسلامی به نگرانی‌ها درباره برنامه موشکی بالستیک خود توجه نکند، ممکن است با تحریم‌های تازه‌ای روبرو بشود.
'ژان ایو لودریان" پس از حضور در تهران بار دیگر هشدار خود در خصوص برنامه موشکی ایران را تکرار کرد و مدعی شد که برنامه ایران شامل موشک‌هایی است که برد آنها "هزاران کیلومتر" است و این برنامه‌ "با قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد سازگار نیست و از نیاز ایران برای دفاع از مرزهایش فراتر می‌رود."
حواشی به وجود آمده در آستانه سفر ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه و سخنان زیاده خواهانه وی درخصوص توان موشکی کشورمان موجب شد ساعت 45/12 دقیقه روز چهارشنبه سردار سرتیپ دوم پاسدار محمد تولایی معاون راهبردی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به همراه شهروز برزگر نماینده مردم سلماس و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با حضور در برنامه زنده بحث روز رادیو ایران به آن واکنش نشان دهند.
سردار سرتیپ دوم پاسدار محمد تولایی با اشاره به ضرورت بهره گیری از توان نظامی بومی عنوان کرد: دکترین دفاعی جمهوری اسلامی ایران برپایه اصولی بنا شد که نیازمندی های دفاعی کشور ما را در مقابل هر گونه تهدید پاسخگو باشد.
وی افزود: این نیاز از زمانی احساس شد که در دوران دفاع مقدس صدام که مورد حمایت قدرت های غربی و ارتجاع عرب بود، با حملات موشکی جنگ شهرها علیه ما را آغاز کرد.
سردارتولایی گفت: در آن زمان تنها سلاح ما برای هدف قرار دادن عقبه دشمن توپخانه های با برد 25 تا 30 کیلومتر بود از این رو ما با توجه به تحریم های همه جانبه علیه کشورمان نمی توانستیم متناسب با تهاجم دشمن به تجاوزات او پاسخ دهیم. در اینجا بود که جرقه دستیابی به توان موشکی موثر در ذهن فرماندهان ما زده شد.
معاون راهبردی سپاه ادامه داد: با مجاهدات بزرگانی همچون شهید تهرانی مقدم نقطه شروع ما از موشک های با برد 300 کیلومتر زده شد و اکنون ما به موشک هایی دست یافته ایم که قابلیت انهدام تمام عقبه دشمن و مراکزی را که امکان دارد از آنجا تهدیدی علیه ما شکل بگیرد تا فواصلی در 2000 کیلومتر آن سوی مرزهای خودمان را داریم.
وی اهمیت بومی بودن تجهیزات دفاعی را با زدن مثالی تبیین کرد و افزود: زمانی که در یک برنامه تلویزیونی چند کارشناس متوهم سعودی مدعی می شوند که ظرف 6 ساعت می توانند ایران را نابود کنند، یکباره یک کارشناس نظامی از پنتاگون روی خط آنها می آید و پس از دقایقی خندیدن می گوید شما اگر 60 سال هم با ایران های بجنگید قادر به نابودی آنها نیستید. زیرا توان نظامی شما بر پایه تجهیزات خارجی است در حالی که قدرت نظامی ایران درون مایه ای بومی دارد.
سردار تولایی با اشاره به اظهار نظرهای مقامات غربی درباره محدود کردن و نظارت غرب بر فعالیت های موشکی کشورمان تصریح کرد: یکی دیگر از اصول راهبردی ما در حوزه موشکی انبوه سازی است و با توجه به خصیصه بومی بودنش امروز همه دنیا به خوبی درک کرده اند که اگر دست از پا خطا کنند بارانی از موشک بر سر متجاوزان خواهد بارید.
وی افزود: این امر موضوعی تبلیغاتی نیست وقتی یمنی ها با وجود تحریم و محاصره همه جانبه با تکیه بر توان موشکی داخلی خود سامانه های پیشرفته سعودی ها را در رهگیری موشک هایشان ناکام می گذارند و یا حزب الله لبنان نیز به همین شکل سامانه پیشرفت گنبد آهنین رژیم صهیونیستی را ناکارآمد می سازد این واقعیت به روشنی خود را نشان می هد.
این مقام نظامی رعایت اخلاق انسانی را جزو جدایی ناپذیر دکترین دفاعی کشورمان برشمرد و گفت: از آنجا که ما به دنبال آن هستیم که از توان موشکی خود فقط برای پاسخ دادن به تهدیدات احتمالی دشمنان استفاده کنیم، براساس آموزه های دینی خود همواره به دنبال آنیم تا بی گناهان از آن آسیبی نبینند. از این رو با افزایش دقت موشک هایمان به جایی رسیده ایم که امروز دقت عمل موشک های زمین به زمین ما به زیر 10 متر رسیده است. این در حالی است که در حوزه دریایی اکنون نقطه زنی موشک های کروزمان به دقت 100 درصد رسیده است.

دسترسی سریع
بحث روز