پلاك هشت شنبه تا پنج شنبه از ساعت 13:30 به مدت 25

مروری بر یاد و خاطره شهدای عملیات بیت المقدس

برنامه «پلاك هشت» یكشنبه دهم اردیبهشت، همزمان با سالروز آغازعملیات بیت المقدس یاد و خاطره شهدای این عملیات را گرامی می دارد.

1402/02/10
|
11:16
|

به گزارش شبكه رادیویی ایران، عملیات بیت‌المقدس یكی از طولانی‌ترین نبردها در طول جنگ‌ تحمیلی به شمار می‌آید كه با شركت یگان‌های عمده از ظفرمندان ارتش، دلاورمردان بسیج و سپاه، سنگرسازان بی‌سنگر جهاد سازندگی و دیگر نیروهای مردمی از دهم اردیبهشت تا سوم خرداد انجام گرفت و سرانجام با همدلی، هماهنگی و انسجام رزمندگان اسلام و پشتیبانی خوب ملت به پیروزی رسید و نتایج بسیاری به همراه داشت.

از نتایج عملیات بیت المقدس 5038 كیلومتر مربع از اراضی اشغال شده از جمله شهرهای خرمشهر و هویزه و نیز پادگان حمید و جاده اهواز – خرمشهر آزاد شدند. علاوه بر این شهرهای اهواز، حمیدیه و سوسنگرد از تیررس توپخانه دشمن خارج گردیدند. هم چنین 180 كیلومتر از خط مرزی تامین شد.
با فتح خرمشهر، برتری نظامی ایران بر عراق مورد تایید كارشناسان و تحلیل گران نظامی قرار گرفت.فتح خرمشهر موجب انفعال ارتش عراق شد؛ به گونه ای كه نظامیان عراقی تا مدت زیادی نتوانستند از لاك دفاعی خارج شوند.
عملیات بیت المقدس موجب شد تا كشورهای عرب منطقه به تقویت مالی و نظامی عراق مبادرت ورزند.

طی این عملیات حدود نوزده هزار تن از نیروهای دشمن به اسارت درآمده و بالغ بر شانزده هزار تن كشته و زخمی شدند.از همین رو برنامه «پلاك هشت» با پخش صداهای آرشیوی از این عملیات یاد و خاطره شهدای دفاع مقدس را گرامی می دارد.

گفتنی است «پلاك هشت» این هفته به تهیه كنندگی سیما پاتیمار و اجرای حمیدرضا رضایی از شنبه تا چهارشنبه ساعت 13:30 از رادیو ایران پخش می شود

تنظیم كننده: سمانه حیدرزاده

دسترسی سریع
پلاك هشت