فرهنگ مردم جمعه ها از ساعت 21:30 الی 22 به مدت 30دقیقه

رادیو ایران

فرهنگ مردم

تبلور فرهنگ كهن ترین شهر ایران در رادیو ایران

برنامه «فرهنگ مردم» جمعه یازدهم آذر ماه، از آیین و مراسم ازدواج در دیار تاریخی جیرفت می گوید.

1401/09/11
|
10:03
|

به گزارش شبكه رادیویی ایران، شهر جیرفت دارای آداب و رسوم و فرهنگ مختلفی می باشد.یكی از این مراسم مربوط به مراسم ازدواج است.
زهرا فقیه میرزایی تهیه كننده برنامه «فرهنگ مردم» بیان كرد: یكی از مراسم ازدواج در این شهر به نام سر‌تراشون و سر آب بردن داماد است.
وی در مورد رسم «سر تراش» گفت :بعد ازظهر و نزدیك غروب مراسم سرتراش آغاز می شود.بر خلاف بیشتر جاها كه داماد به آرایشگاه میرود در جیرفت داماد همانجا و در خانه پدری مراسم سرتراش را برگزار میكنند.به این ترتیب كه داماد روی یك صندلی نشسته و نزدیكان هم در اطراف ایشان حلقه زده .در حالیكه سرتراش(آرایشگر) مشغول اصلاح سرو صورت داماد هست اطرافیان با اشعار و آواز های محلی و حركات مزون همراه با موسیقی مخصوص سرتراش مراسم را اجرا می كنند.
وی ادامه داد: از دیگربخش های برنامه شنیدن بخشی از مراسم عروسی در آرین‌شهر خراسان جنوبی از زبان محقق این دیار نعمت‌الله سال‌خورده است.
گفتنی است «فرهنگ مردم» به تهیه كنندگی زهرا فقیه میرزایی، با اجرای شمسی فضل اللهی و محمدمحسن رفیعی، صدا برداری سمانه محمودیان و به قلم زینب صالح پور و سهیلا خدادادی جمعه‌ها ساعت 21:30 از رادیو ایران پخش می شود

تنظیم كننده: سمانه حیدرزاده

دسترسی سریع
فرهنگ مردم