فرهنگ مردم جمعه ها از ساعت 21:30 الی 22 به مدت 30دقیقه

رادیو ایران

فرهنگ مردم

آیین «قوورما» كردن در «فرهنگ مردم»

برنامه «فرهنگ مردم» جمعه 13 آبان ، از «قوورما» كردن كه روش سنتی برای نگهداری طولانی‌مدت مواد غذایی گوشت در میان عشایر استان اردبیل می گوید.

1401/08/13
|
10:30
|

به گزارش شبكه رادیویی ایران، زهرا فقیه میرزایی تهیه كننده برنامه «فرهنگ مردم» بیان كرد: این برنامه كه از رسم و رسوم وآیین مناطق مختلف ایران می‌گوید، جمعه 13 آبان از سنت «قوورما» كردن عشایر اردبیل می گوید.
وی ادامه داد: «قوورما» كردن روش سنتی برای نگهداری طولانی‌مدت مواد غذایی گوشت است كه این روش به خصوص در میان عشایر استان اردبیل بسیار رایج بوده و برای احیای آن، «قوورما» در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.
وی در خصوص دیگر بخش های برنامه گفت: معرفی آیین ها و مراسم همكاری در آلاشت و سواد كوه مازندران و مروری بر كتاب آیین های باستانی مازندران نوشته ی فریده یوسفی زیر آبی و همچنین معرفی كتاب چیستانهایی از شیرین سوی همدان نوشته ی اسد الله طاقتی احسن از دیگر بخش های شنیدنی برنامه است.
گفتنی است «فرهنگ مردم» به تهیه كنندگی زهرا فقیه میرزایی، با اجرای شمسی فضل اللهی و محمدمحسن رفیعی، صدا برداری سمانه محمودیان و به قلم زینب صالح پور و سهیلا خدادادی جمعه‌ها ساعت 21:30 از رادیو ایران پخش می شود
تنظیم كننده: سمانه حیدرزاده

دسترسی سریع
فرهنگ مردم