Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

شنبه 29 آذر 1393 / 2014 Dec 20 /  26 صفر 1436
کد مطلب : 3238 بخش : اخبار ویژه موضوع : سیاست تاریخ ارسال مطلب :
23 / 01 / 91
بازگشت به صفحه اصلی تعداد بازدیدکنندگان : 49
ارسال به دوستان نسخه قابل چاپ : Print

مذاکرات ایران با 1+5 در استانبول، اما به صورت مشروط
آیا دو طرف به دنبال بازی برد برد در مذاکرات هستند؟
  بزرگنمایی:
بحث مذاکرات ایران با 1+5 بازتاب های گسترده ای در محافل سیاسی جهان داشته و در شرایطی که غرب تلاش بسیاری را برای تغییر شرایط در سوریه به خرج می دهد تا امنیت استراتژیک منطقه را دچار نوسان کند قرار شد این مذاکرات مجدداً در استانبول برگزار شود.
برگزاری مجدد مذاکرات در استانبول در حالی صورت می گیرد که جمهوری اسلامی ایران تمایل خود برای انجام مذاکرات در بغداد را اعلام کرده بود اما پاسخ مثبتی برای این خواست از سوی طرف های مذاکره کننده اعلام  نشد و در حالی که انجام مذاکرات در ابهام بود با خواست دولت ترکیه و عقب نشینی از مواضع تند خود علیه ایران، قرار شد مذاکرات در دو مرحله ابتدا در استانبول و سپس در بغداد صورت گیرد.
از زمان آغاز مذاکرات ایران با 1+5 که در وین صورت گرفته تاکنون، اصل خواسته غرب توقف فعالیت های غنی سازی اورانیوم بوده است که محور دور قبل مذاکرات برای تامین سوخت راکتور تحقیقاتی تهران بود که با خلف وعده غربی ها، ایران برای تامین نیاز دارویی کشور اقدام به ساخت اورانیوم 20 درصد کرد که در اسفند ماه سال گذشته این مهم با موفقیت به سرانجام رسید.
حال که دور جدید مذاکرات طبق اعلام برنامه قرار است 26 فرودین در استانبول برگزار شود باید دید محور مذاکرات چه خواهد بود؟

برنامه نگاه روز کاری از گروه ایران و سیاست رادیو ایران در خصوص فعل و انفعالات سیاسی این رویداد به گپ و گفت با کارشناسان این حوزه پرداخته است.
در این برنامه رضا طلایی نیک کارشناس مسائل استراتژیک و شعبانی فرد کارشناس مسائل سیاسی , و دکتر امینی تحلیلگر مسائل سیاسی زوایای مذاکرات آتی را برشمردند.
رضا طلایی نیک در آغاز گفت و گو درباره وقف ایجاد شده در مذاکرات و برگ برنده ایران در روز 26 فرودین در استانبول گفت : وقفه 14 ماهه در مذاکرات داشتیم که از بهمن سال 89 تاکنون، این وقفه ایجاد شده است. مذاکرات 26 فروردین در استانبول فضای سازی مجدد صریحی بین 1+5 و ایران خواهد بود. بر اساس اذعان رسانه های آمریکایی خواست غرب توقف تولید اورانیوم 20 درصد توسط ایران خواهد بود. پیش از این غرب اصل تولید سوخت را زیربار نمی رفت و ایران در دور جدید مذاکرات از موضع برتر وارد خواهد شد.
شعبانی فرد  کارشناس مسائل سیاسی نیز در خصوص محور مذاکرات آتی افزود : 1+5 اصرار دارد ما در یک سطح مشخص ایران را در غنی سازی متوقف کنند. مباحث بعدی در خصوص مسائل مربوط به بازدیدهاست که آنها تمایل دارند از تمام تاسیسات ایران بازدید کنند و نسبت به فعالیت های ما در فردو حساس هستند.
دکتر امینی کارشناس مسائل سیاسی نیز در گفت و گوی تلفنی برنامه نگاه روز گفت : شرایط مذاکرات برای ما  مناسب است و غرب با مشکلاتی در مذاکرات مواجه خواهد بود.
محورهای دیگر این گفت و گو را از برنامه نگاه روز بشنوید :
نظر خود را با ما درمیان بگذارید
نام و نام خانوادگی :  
عنوان :  
ایمیل :  
   
مطالب مرتبط با موضوع سیاست در بخش اخبار ویژه:
در مبارزه با فساد از شعارزدگی و سیاسی کاری پرهیز کنیم
ظلمی که پایان ندارد
غنی سازی در داخل ایران ادامه خواهد یافت
جریان های افراطی و تکفیری از دیدگاه علمای اسلام درقم
هواپیمای بدون سرنشین ایرانی با ویژگی های منحصر به فرد
تظاهرات ضد دولتی انگلیس به خشونت کشیده شد
تلاش آمریکا برای کشاندن مذاکرات هسته ای به رسانه ها
باورهای دینی اصلی مهم در فرهنگ کشور
آمریکا هرگز به دنبال محکومیت جریان های تروریستی نیست
توافق های کم سابقه در اجلاس سران کشورهای حاشیه خزر
 
   
                 
 
 
 
 
         
تمامی حقوق این سایت و محتوای آن متعلق به سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران می باشد و هر گونه استفاده از آن تنها با ذکر منبع آزاد است. IRIB