کافه هنر شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16 به مدت 40

آهنگ «خیام» برنامه صبح جمعه با شما را تداعی می کند

«مرتضی لطفی» خواننده، آهنگساز و معلم آواز گفت:بابک افرا در این اثر، آهنگ شاد و تیتراژ گونه ای را به اجرای می گذارد.

«خیام» تک آهنگی با صدا، آهنگساز و ترانه ای از بابک افرا است.این قطعه موسیقی برای تیتراژ سریال «بوتیمار» ساخته شده است.

به گزارش شبکه رادیویی ایران، برنامه «کافه هنر» این بار در «نقد آهنگ»، تک آهنگ «خیام» با صدای «بابک افرا» را در گفت و گو با «اسماعیل امینی» شاعر و منتقد، «مرتضی لطفی» خواننده، آهنگساز و معلم آواز و «مهدی کریمی» کارشناس ترکیب و نهایی سازی صدا مورد نقد و بررسی قرار داده است.

اسماعیل امینی شاعر و منتقد در نقد شعر و ترانه این اثر گفت: بابک افرا در ترانه این اثر تلاش می کند با تکیه بر فرهنگ ایران لحظه های شادی را برای مردم ایجاد کند.

وی افزود:بابک افرا در ترانه خیام از کنایه ها، اشاره ها، جمله ها و تمثیل هایی شناخته شده ای استفاده کرده است.

در بخش دیگر این گفت و گوی رادیویی، «مرتضی لطفی» خواننده، آهنگساز و معلم آواز به روی خط برنامه آمد و به نقد آهنگ این اثر پرداخت و گفت: بابک افرا در این اثر، آهنگ شاد و تیتراژ گونه ای را به اجرا می گذارد برای من این قطعه موسیقی یادآور برنامه «صبح جمعه با شما» است.

وی با بیان اینکه در این اثر ملودی و شعر چندان همگون یکدیگر نیستند، گفت: شاعر این اثر با آوردن کلمات خاص گذری بر اقوام و قومیت های مختلف داشته است.

«مهدی کریمی» کارشناس ترکیب و نهایی سازی صدا دیگر مهمان برنامه در نقد این آهنگ گفت: خواننده در این آهنگ از لحن نمایشی استفاده کرده است.

وی افزود: در این اثر خود خواننده جای همه شخصیت ها صحبت می کند اگر در این کار از افراد دیگری استفاده شده بود شاید کار شکل جذابتری به خود می گرفت.

برنامه «کافه هنر» شنبه تا چهارشنبه هر هفته ساعت 15:00 با اجرای شهاب شهرزاد از رادیو ایران پخش می شود.

1400/10/22
|
16:49
دسترسی سریع
کافه هنر