کافه هنر شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16 به مدت 40

«وقف پرنده ها» پند اجتماعی جالبی دارد

مرتضی لطفی آهنگساز در نقد اثر «وقف پرنده ها» گفت: این ترانه ها و موسیقی های خاطره انگیز یک نوع انقلاب فرهنگی را برای ما به یادگار گذاشته اند؛ به آثاری نظیر «وقف پرنده ها» باید جایزه بزرگ فرهنگی تعلق گیرد.

«وقف پرنده ها»، تک آهنگ با صدای «قاسم افشار»، ترانه ای از «محمد علی شیرازی»، آهنگسازی «اکبر آزاد» و تنظیم «بهروز صفاریان» از رادیو ایران پخش می شود.
این اثر 15 سال پیش ساخته و تولید شده است.

به گزارش شبکه رادیویی ایران، برنامه «کافه هنر» این بار در بخش «نقد آهنگ» قطعه موسیقی «وقف پرنده ها» با صدای «قاسم افشار» را در گفت و گو با علی شیری شاعر و منتقد، مهدی کریمی کارشناس ترکیب و نهایی سازی صدا و مرتضی لطفی آهنگساز، خواننده و معلم آواز و شورا کریمی آهنگساز و تنظیم کننده مورد نقد و بررسی قرار داده است.

علی شیری شاعر و منتقد در نقد این ترانه گفت: ترانه «وقف پرنده ها» زبان و ساختار ساده ای دارد، شاعر خیلی به سراغ آرایه های پیچیده ادبی نرفته است.

در ادامه این گفت و گوی رادیویی، مرتضی لطفی آهنگساز، خواننده و معلم آواز به نقد آهنگ و موسیقی این اثر پرداخت و گفت: این ترانه ها و موسیقی های خاطره انگیز یک نوع انقلاب فرهنگی را برای ما به یادگار گذاشته اند و باعث آشتی مردم با موسیقی پاپ شده اند.

لطفی اضافه کرد: آثاری نظیر «وقف پرنده ها» شایسته دریافت جایزه بزرگ فرهنگی هستند.

در بخش دیگر مهدی کریمی کارشناس ترکیب و نهایی سازی صدا درباره این اثر گفت: این موسیقی که 15 سال پیش، تولید شده نسبت به موسیقی های ساخته شده امروز، فشردگی کمتری دارد و صداها در آن تخریب نشده است.

قاسم افشار خواننده ضمن شرح جزئیات موسیقی این ترانه پرداخت، به نقد ترانه و آثار ساخته شده امروز پرداخت و گفت: 70 درصد موسیقی هایی که امروز ساخته می شود، موسیقی های خوبی نیستند، امروز به شعر و ترانه اهمیت زیادی داده نمی شود و بسیاری از ملودی ها یکنواخت است.

برنامه «کافه هنر» شنبه تا چهارشنبه هر هفته ساعت 16:00 به تهیه کنندگی «زهره سربازی» و اجرای «شهاب شهرزاد» از رادیو ایران پخش می شود

1400/12/18
|
16:18
دسترسی سریع
کافه هنر