ایرانشهر شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:05 به مدت 105

آش ترخینه غذای محلی استان ایلام روی میز ایرانشهر

آش ترخینه به دو به صورت طبخ می شود و مواد تشكیل‌دهنده آن نیز سبزی محلی شلم، گوجه‌فرنگی، آب انار، ترخون، نعنا، پیاز، فلفل، زردچوبه، مایه خمیر، گندم، دوغ و پونه كوهی است.

بیست و چهارم مهر ماه، برابر با شانزدهم اكتبر، سالروز جهانی غذاست. این روز به افتخار تاسیس سازمان فائو در سال 1945 نامگذاری شده و در سراسر جهان گرامی داشته می‌شود.

غذاهای محلی ایلام از طعم و مزه فوق‌العاده‌ای برخوردار هستند و مردم این استان در مناسبت‌ها و فصول مختلف، غذاهای متنوعی می‌پزند. ترخینه، یكی از غذاهایی است كه در فصل زمستان و به‌دلیل شیوع سرماخوردگی طبخ و خورده می‌شود. البته ترخینه را به‌عنوان غذای محلی دیگر استان‌های غربی كشور از جمله كرمانشاه، لرستان و كردستان نیز می‌شناسند.

به گزارش شبكه رادیویی ایران؛ در روزجهانی غذا، برنامه ایرانشهر در سفری رادیویی به استان ایلام با گزارشگر این استان درباره غذای محلی ترخینه صحبت كرده است.

بانوان ایلامی در فصل زمستان اغلب به پختن آش ترخینه مشغول هستند این آش به دو به صورت طبخ می شود و مواد تشكیل‌دهنده آن نیز سبزی محلی شلم، گوجه‌فرنگی، آب انار، ترخون، نعنا، پیاز، فلفل، زردچوبه، مایه خمیر، گندم، دوغ و پونه كوهی است.

برنامه ایرانشهر شنبه تا چهارشنبه هر هفته ساعت 17:20 از رادیو ایران پخش می شود.

1402/07/25
|
11:35
دسترسی سریع
ایرانشهر