ایرانشهر شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:05 به مدت 105

حرم مطهر رضوی هر شب میزبان هیاتی از استان ها است

حجت الاسلام مسلم هوشنگی گفت: هیات عزاداری قبل از ورود به حرم امام رضا (ع) نیاز است برای اعلام مدت زمان حضور خود در حرم مكاتباتی را با دبیرخانه حرم رضا (ع) داشته باشند.

آیین عزاداری محرم در ایران با توجه به فرهنگ و آداب ‌و رسوم هر شهری متفاوت است. تعزیه خوانی، طشت گذاری، شمع گردانی، نخل گردانی، علم گردانی، سنگ زنی و بیل زنی و غیره از جمله مراسم هایی هستند كه قدمت برخی از آنها حتی به بیش از هزار سال می رسد.

به گزارش شبكه رادیویی ایران، حجت الاسلام مسلم هوشنگی مسئول اداره مراسم و آیین های حرم رضوی در ماه محرم در برنامه ایرانشهر درباره جزئیات این مراسم و آیین ها در حرم امام رضا (ع) بیشتر توضیح می دهد.

حجت الاسلام مسلم هوشنگی در این باره گفت:صحن و رواق های حرم مطهر امام رضا (ع) همیشه و به صورت شبانه روزی در بخش و قالب های گوناگون شاهد اجرای برنامه های فرهنگی و تبلیغی است.

وی در ادامه افزود: هیات هایی كه قصد دارند در این ایام و دهه آخر صفر در حرم مطهر مراسم و آیین هایی را برپا كنند نیاز است قبل از ورود، یكی از دست اندركاران هیات در مكاتباتی كه با دبیرخانه حرم رضا (ع) انجام می دهند مدت زمان حضور خود را اعلام كنند.

حجت الاسلام هوشنگی خاطر نشان كرد: طبق فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر احیای آیین های سنتی، حرم مطهر رضوی هر شب میزبان هیاتی از استان ها است.

برنامه ایرانشهر شنبه تا چهارشنبه هر هفته 18:00 از رادیو ایران پخش می شود.

1402/05/02
|
14:28
دسترسی سریع
ایرانشهر