نگین شنبه تا چهارشنبه از ساعت 14:55 به مدت 15 دقیقه

رادیو ایران

نگين

بزرگمردی ازمفاخر اصفهان

برنامه «نگین» چهارشنبه 6 دی ماه مروری بر زندگی و آثار زنده یاد دكتر«عباس ادیب حبیب آبادی» دارد.

1402/10/06
|
08:01
|

به گزارش شبكه رادیویی ایران، عبدالله علایی تهیه كننده برنامه «نگین» بیان كرد: این برنامه به معرفی آثار نخبگان، برجستگان و دانشمندان ایرانی می پردازد و چهارشنبه 6 دی ماه مروری بر زندگی و آثار زنده یاد دكتر«عباس ادیب حبیب آبادی» دارد.

وی ادامه داد: دكتر «عباس ادیب» از مفاخر علمی و دانشگاهی اصفهان و از داروسازان برجسته ایران است. در سال 1301 در حبیب آباد اصفهان به دنیا آمد. در همانجا به مكتب رفت و پس از آن به دولت آباد آمد و تا چهارم ابتدایی را در آنجا به پایان رساند. چون برای ادامه باید به اصفهان می‌آمد و سن كمی داشت، پس در همانجا نزد مرحوم شیخ عباسعلی ادیب بسیاری از علوم جبر و مثلثات و علوم فضایی و نجوم و هیئت و مقدمات عربی و.. را فرا گرفت سپس به اصفهان آمد و شش سال در دبیرستان سعدی تحصیلات خود را تكمیل كرد و پس از كنكور در رشته داروسازی مشغول تحصیل در دانشگاه شد.

این تهیه كننده رادیویی افزود: «عباس ادیب» بیش از حدود 20 هزار صفحه كتاب نوشته كه همه در طب و داروسازی راهگشای بسیاری از بیماری‌هاست. وی برای ترجمه كتاب تشخیص و درمان طبی بیماری‌ها برگزیده دومین دوره كتاب سال ایران شد؛ همچنین برگزیده پنجمین دوره جایزه علمی علامه طباطبایی بنیاد ملی نخبگان سال 1398 است. از مهمترین آثار عباس ادیب می‌توان به «از مكتب خانه تا دانشگاه، بیماری‌های گوارشی و هلیكوباكترپیلوری، پاتوفیزیولوژی، و ژن درمانی ... » اشاره كرد.

و سرانجام این بزرگمرد روز جمعه 15 مرداد 1400 دار فانی را وداع گفت.

گفتنی است «نگین» از شنبه تا چهارشنبه به تهیه كنندگی عبدالله علایی، اجرای فاطمه آل‌ عباس و حسن همایی و به قلم دكتر محسن شاهرضایی ساعت 14:55 از رادیو ایران پخش می شود.

تنظیم كننده: سمانه حیدرزاده

دسترسی سریع
نگین