نگین شنبه تا چهارشنبه از ساعت 14:55 به مدت 15 دقیقه

رادیو ایران

نگين

به یاد نویسنده كتاب «زندگی‌نامه ریاضی‌دانان اسلامی» در رادیو ایران

برنامه «نگین» به معرفی آثار نخبگان، برجستگان و دانشمندان ایرانی می پردازد.

1402/09/14
|
10:14
|

به گزارش شبكه رادیویی ایران، عبدالله علایی تهیه كننده برنامه «نگین» بیان كرد:سه شنبه چهاردهم آذر، مروری بر زندگی و آثار «ابوالقاسم قربانی» تاریخ‌نگار ریاضی اهل ایران خواهیم داشت. «قربانی» بیشتر به دلیل پژوهش‌هایش درباره ریاضیدانان ایرانی و تاریخ ریاضیات در ایران نامبردار است.

علایی ادامه داد: وی در 30 آبان 1380 چشم از جهان فروبست، و به هنگام مرگ دو كار پژوهشی در دست داشت. نخست زندگی‌نامه منجمان دوره اسلامی كه قرار بود به همان شیوه اثر مشهور ایشان، «زندگی‌نامه ریاضی‌دانان اسلامی» منتشر شود و دیگر پژوهشی درباره آثاری از ریاضی‌دانان دوره اسلامی یا كارنامه ریاضی‌دانان دوره اسلامی كه با درگذشت وی كار انتشار هر دو كتاب متوقف ماند.

تهیه كننده برنامه «نگین» تصریح كرد: «قربانی» در طول زندگی خود 68 عنوان كتاب و همچنین مقاله‌های پرشماری در نشریه‌های علمی و فرهنگی همچون «سخن علمی، یكان، یغما، راهنمای كتاب، آشتی با ریاضیات و آشنایی با ریاضیات» به چاپ رساند. از میان این كتاب ها، 10 عنوان مربوط به تاریخ ریاضیات در ایران و سایر كشورهای تمدن دوره اسلامی است، 47 عنوان هم كتاب های درسی ریاضی برای دبستان و دبیرستان است و بقیه كتاب هایی است كه در زمینه ریاضیات ترجمه یا تألیف شده‌اند.

علایی در پایان متذكر شد: از آثار دیگر او می‌توان كتاب های «نسوی نامه»، «فارسی نامه» و «تحریر استخراج الاوتار» را نام برد. كتاب «زندگینامه ریاضیدانان دوره اسلامی» مرجع بسیار مهم و كم‌نظیری برای پژوهش در این زمینه است.

گفتنی است «نگین» از شنبه تا چهارشنبه به تهیه كنندگی عبدالله علایی، اجرای فاطمه آل‌ عباس و حسن همایی و به قلم دكتر محسن شاهرضایی ساعت 14:55 از رادیو ایران پخش می شود.

تنظیم كننده: سمانه حیدرزاده

دسترسی سریع
نگین