نگین شنبه تا چهارشنبه از ساعت 14:55 به مدت 15 دقیقه

رادیو ایران

نگين

به یاد پدر چشم پزشكی نوین ایران

برنامه «نگین» به معرفی آثار نخبگان، برجستگان و دانشمندان ایرانی می پردازد.

1402/08/17
|
15:45
|

به گزارش شبكه رادیویی ایران، عبدالله علایی تهیه كننده برنامه «نگین» بیان كرد: چهارشنبه هفدهم آبان ماه، مروری بر زندگی و كارنامه درخشان « پروفسور محمدقلی شمس ملك آرا» از پیشگامان مبارزه با تراخم در ایران، بنیان‌گذار بیمارستان چشم‌پزشكی فارابی و مؤسس انجمن چشم‌پزشكی ایران و نشریه تخصصی چشم‌پزشكی خواهیم داشت.

وی ادامه داد: در سال 1311، پیش از تأسیس دانشگاه تهران، «دكتر شمس» به دعوت وزیر معارف به ایران بازگشت و به تدریس در مدرسه طب دارالفنون مشغول شد. در آن سال‌ها در مناطقی جنوبی ایران بیماری تراخم به شدت شیوع داشت به‌طوری كه شوشتر را شهر كوران می‌خواندند. «دكتر شمس» پس از بازدید از این مناطق برای همیشه از بازگشت به فرانسه صرف نظر كرد. او در تهران پژوهش روی درمان تراخم با برق را پی گرفت و با حركت دادن الكترودی كروی شكل روی ملتهمه و قرنیه موفق به درمان تراخم شد. این روش در سال 1950 در كنگره انجمن ضد تراخم در لندن عرضه شد.

علایی افزود: او كه تا آخرین روزهای زندگی در سن 92 سالگی مشغول معالجه بیماران بود سرانجام پس از 65 سال تحقیق پژوهشی و خدمت به مردم در بیست و سوم شهریور ماه سال 1375 در سن 92 سالگی با كوله باری از علم و معنویت چشم ازجهان فرو بست.

علاقه مندان می توانند برنامه «نگین» از شنبه تا چهارشنبه به تهیه كنندگی عبدالله علایی، اجرای فاطمه آل‌عباس و حسن همایی و به قلم دكتر محسن شاهرضایی ساعت 14:55 از رادیو ایران بشنوند.

تنظیم كننده: سمانه حیدرزاده

دسترسی سریع
نگین