نگین شنبه تا چهارشنبه از ساعت 14:55 به مدت 15 دقیقه

رادیو ایران

نگين

به یاد نگینی از اصفهان در رادیو ایران

برنامه «نگین» دوشنبه 23 مرداد، مروری بر زندگی و كارنامه درخشان زنده یاد، دكتر«محمدخوانساری» یكی از بزرگ‌ترین منطق‌دانان دوران معاصر و زاده شهر اصفهان دارد.

1402/05/23
|
14:29
|

به گزارش شبكه رادیویی ایران، عبدالله علایی تهیه كننده برنامه «نگین» گفت: این برنامه به معرفی نخبگان، برجستگان و دانشمندان ایرانی می‌پردازد.

وی ادامه داد: «محمدخوانساری» استاد برجستهٔ فلسفه و منطق در دانشگاه تهران، عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی و یكی از بزرگ‌ترین منطق‌دانان دوران معاصر بود. وی علاوه بر تحصیلات دانشگاهی در رشته فلسفه و گذراندن همه دروس دورهٔ دكتری زبان و ادبیات فارسی، دكتری اش را در رشتهٔ منطق و فلسفه با عالی‌ترین درجه از دانشگاه سوربن پاریس دریافت كرده بود. او در سال 1382 خورشیدی و در جریان سومین همایش چهره‌های ماندگار به‌عنوان چهره ماندگار این سال در رشته منطق انتخاب شد و همچنین در سال1384 خورشیدی به پاس خدمات بی‌شمار علمی و فرهنگی خود، نشان انجمن آثار و مفاخر فرهنگی را دریافت كرد.

تهیه كننده برنامه «نگین» تصریح كرد: از میان تألیفات متعدد او، كتاب منطق صوری، یكی از كتاب‌های مهم درسی دانشگاهی در این زمینه محسوب می‌شود كه تاكنون ده‌ها بار به چاپ رسیده‌است.

«محمد خوانساری» یكی از مطرح‌ترین چهره‌ها در شناساندن فلسفه و منطق ارسطویی در ایران بود و بسیاری در ایران، ارسطو را به واسطه او شناخته‌اند. آن گونه كه از زندگی‌نامه خوانساری برمی‌آید و با توجه به سال آغاز تحصیل و زمان درگذشت او، می‌توان تلاش بلیغ و هشتادساله این معلم فرزانه را در زندگی او به تماشا نشست.

«محمد خوانساری» سرانجام پس از طی یك دوره بیماری، در شامگاه پنجشنبه 13 اسفند ماه 1388 خورشیدی و در سن 88 سالگی درگذشت.

گفتنی است «نگین» از شنبه تا چهارشنبه به تهیه كنندگی عبدالله علایی و با اجرای فاطمه آل عباس و حسن همایی ساعت 14:55 از رادیو ایران پخش می‌شود.

تنظیم كننده: سمانه حیدرزاده

دسترسی سریع
نگین