نگین شنبه تا چهارشنبه از ساعت 14:55 به مدت 15 دقیقه

رادیو ایران

نگين

به یاد استاد «رضا روزبه»

برنامه «نگین» به معرفی آثار نخبگان، برجستگان و دانشمندان ایرانی می پردازد.

1402/05/18
|
09:00
|

به گزارش شبكه رادیویی ایران، در ادامه فعالیت های فرهنگی و رسانه ای این شبكه رادیویی برنامه «نگین» به معرفی آثار نخبگان، برجستگان و دانشمندان ایرانی می پردازد.

عبدالله علایی تهیه كننده برنامه «نگین» بیان كرد: چهارشنبه 18 مرداد ماه مروری بر زندگی استاد «رضا روزبه» استاد قرآن، مدرس فیزیك، از پیش گامان تعلیم و تربیت نوین اسلامی در ایران و نخستین مدیر دبیرستان علوی خواهیم داشت.

وی ادامه داد: «رضا روزبه» در اردیبهشت 1300 در خانواده‌ای مذهبی در شهر زنجان به دنیا آمد.استاد در كودكی كه به اتفاق خانواده مدتی در نجف اقامت نمودند تحت تعلیم عمویش قرار گرفت و پس از چند سال مجددا به زنجان مراجعه و تحصیلات خود را در مدرسه توفیق زنجان پی گرفت.

او در كنار تعلیمات ابتدایی و آموزش متوسطه، علوم حوزوی را تا سطوح عالی نزد استادان مشهور در زنجان خواند و
‌با اتمام دوره متوسطه، چند سالی در مدرسه توفیق زنجان به تدریس دانش آموزان و‌مدتی هم مدیریت مدرسه پرداخت و سپس به تهران مهاجرت و به اتفاق علامه كرباسچی مدرسه علوی را تاسیس نمودند.

علایی تصریح كرد: در سال تحصیلی 1331–1330، وارد دانشكده علوم شد و با انتخاب رشته فیزیك تحصیلات عالی خود را آغاز كرد. او این دوره را با نگارش «مطالعه در آثار میدان الكتریك و رادیاسیون و گاز ازت روی موجودات زنده» به پایان برد و در پایان رساله طرح جدیدی برای استفاده از گاز ازن در پزشكی ارائه داد او از دانشجویان ممتاز و برجسته شمرده می‌شد و به عنوان محقق فیزیك و استاد رشته فیزیك شناخته شد.

استاد «روزبه» در معارف اسلامی، فقه و اصول، فلسفه و كلام، ادبیات عرب و تفسیر قرآن مطالعات وسیعی داشت و رسایل و مكاسب را مسلّط بود. او زبان های عربی و فرانسه را خوب می‌دانست.

استاد «رضا روزبه» در سال 1347، به سبب تماس با تشعشعات رادیو اكتیو در آزمایشگاه، به بیماری سرطان مبتلا شد. در سال‌های 1348 و 1349 حالش رو به وخامت گذاشت. و سرانجام ساعت 7 صبح روز 21 آبان سال 1352 درگذشت و در قم به خاك سپرده شد

گفتنی است «نگین» از شنبه تا چهارشنبه به تهیه كنندگی عبدالله علایی و با اجرای فاطمه آل عباس و حسن همایی ساعت 14:55 از رادیو ایران پخش می‌شود.

تنظیم كننده: سمانه حیدرزاده

دسترسی سریع
نگین