ایران امروز شنبه تا سه شنبه از ساعت 12:40 به مدت 70

اعتبارات در نظر گرفته شده برای حل معضل اعتیاد پاسخگوی نیازها نبوده است

مدیر گروه آسیب های اجتماعی مرکز پژوهش های مجلس گفت: در کشورهای پیشرفته برای ساماندهی هر فرد معتاد متجاهد، سرانه ای حدود 20 دلار در نظر می گیرند، در ایران میزان سرانه ای که برای ساماندهی اینگونه معتادان در نظر گرفته می شود، یک و نیم دلار است

1400/10/19
|
13:04

به گزارش شبکه رادیویی ایران، محسن کرمانی مدیر گروه آسیب های اجتماعی مرکز پژوهش های مجلس در برنامه ایران امروز به بحث معتادان متجاهر گفت: هر چند در خصوص تعداد معتادین در کشور آمار مشخصی وجود ندارد اما برآوردها نشان می دهد در تهران بالغ بر 22 هزار و در سطح کشور نزدیک به 100 هزار معتاد متجاهر وجود دارد.

وی در ادامه در پاسخ به این پرسش که آیا در ایران به اندازه کافی فضاهای مناسب و وسائل درمانی و دارویی و تجهیزات پزشک برای معتادان متجاهر وجود دارد یا خیر؟ گفت: در سال های اخیرعلی رغم همه تلاش های انجام شده در راستای حل معضل اعتیاد، اما اعتبارات در نظر گرفته از سوی دولت، پاسخگوی نیازها نبوده است.

مدیر گروه آسیب های اجتماعی مرکز پژوهش های مجلس اضافه کرد: در کشورهای پیشرفته برای ساماندهی هر فرد معتاد متجاهد، سرانه ای حدود 20 دلار در نظر می گیرند، در ایران میزان سرانه ای که برای ساماندهی اینگونه معتادان در نظر گرفته می شود، یک و نیم دلار است.

محسن کرمانی در بخش دیگر صحبت هایش با بیان اینکه معتاد متجاهر تمام دارایی های خود را کاملا از دست داده و از هیچ سرمایه اقتصادی، حمایت اجتماعی و خانوادگی برخوردار نیست، گفت: در ماده 16 قانون اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر و الحاق موادی به آن، قانونگذار با همکاری شهرداری ها، سازمان بهزیستی و نیروی انتظامی، در راستای تامین امنیت اجتماعی، وضع کرده معتادین متجاهر از سطح جامعه جمع گردند و به مراکز نگهداری معتادین متجاهر منتقل شوند.

برنامه ایران امروز شنبه تا سه شنبه هر هفته ساعت 12:40 از رادیو ایران پخش می شود.

دسترسی سریع
ایران امروز