ایران امروز شنبه تا سه شنبه از ساعت 12:40 به مدت 50

رادیو ایران

ايران امروز

می توانیم میزبان جام ملتها شویم

دبیرکل فدراسیون فوتبال می‌گوید 12 ورزشگاه استاندارد در ایران وجود دارد که مجوزهای AFC را در گذشته کسب کرده‌اند و می‌توانند میزبان جام ملت‌ها شوند.

1399/02/16
|
09:35

مهدی محمدنبی، دبیرکل فدراسیون فوتبال در گفت و گو با رادیو ایران درباره درخواست ایران برای میزبانی جام ملت های آسیا 2027 گفت: هر بخشی از کشور باید چشم اندازی برای خود داشته باشد و میزبانی جام ملت های آسیا 2027 چشم انداز ماست و نباید از این مسائل دور شویم چون الان امکانات لازم را نداریم، نباید از چشم انداز خودمان هم دور بمانیم.


* در گذشته استادیوم های مناسبی نداشتیم

دبیرکل فدراسیون فوتبال با بیان اینکه در صورت کسب میزبانی جام ملت ها، کشور از جهات مختلف در مسیر توسعه قرار می گیرد، گفت: در حال حاضر از حیث حمل و نقل، هتل داری و یکسری از بخش های دیگر مشکلی نداریم. باید در یکسری از فاکتورها تقویت شویم. یک زمانی ما برای جام ملت های آسیا میزبان شده بودیم اما آن موقع استادیوم های مناسبی نداشتیم اما همان تقاضا باعث شد بخشی از نواقص خودمان را برطرف کنیم.


* علاقه مندان به فوتبال فاکتور برنده ما هستند

وی که در برنامه رادیویی ایران امروز صحبت می‌کرد یادآور شد: با توجه به برگزاری جام ملت های آسیا 2023 در کشور چین و شرق آسیا، قاعدتا غرب آسیا می تواند میزبان جام ملت های آسیا 2027 باشد. باید بحث میزبانی ادامه داشته باشد و نگاه بدبینانه نداشته باشیم. باید در بخش توسعه هدف داشته باشیم و چارچوب این هدف هم مشخصا به تعامل،حمایت، هماهنگی و همکاری در بخش های مختلف کشور بازمی‌گردد. یکی از فاکتورهای برنده ما در این موضوع جمعیتی است که می توانیم در کشورها داشته باشیم.* 12 استادیوم استاندارد در ایران داریم

نبی در واکنش به اینکه در سال 1393 هواداران فاکتور موفقیت آمیز ایران بودند اما امارات به خاطر تسهیلات بهتر، میزبان جام ملت های آسیا 2019 شد، اذعان کرد: در آن مقطعی نواقصی داشتیم اما الان در کشورمان 12 استادیوم استاندارد داریم.


* 8 ورزشگاه مناسب برای میزبانی داریم

وی در واکنش به اظهارات هاشمی طبا، رئیس سابق سازمان تربیت بدنی مبنی بر اینکه ورزشگاه های ایران استانداردهای لازم را ندارد، گفت: آقای هاشمی طبا سابقه استادیوم ها را در سنوات گذشته دارند و روی مسائل گذشته این موضوع را مطرح کردند. وقتی لیگ ما حرفه ای شد، استادیوم ها هم به روز شدند. نبایدزیر آفتاب بنشینیم و منتظر سایه باشیم. الان هشت ورزشگاه مناسب برای برگزاری جام ملت ها داریم.* انگیزه جام ملت‌ها باعث حرکت ملی در کشور می‌شود

دبیرکل فدراسیون فوتبال تاکید کرد: انگیزه ما برای میزبانی جام ملت های آسیا 2027، باعث شکل گیری یک حرکت ملی در کشور می شود. اگر بتوانیم بعد از سال ها برای کشورمان میزبانی بگیریم، همه خرسند می شوند. ما باید در بحث سخت افزاری و امکانات زیرساختی کار کنیم.


* تا 2027 می توانیم نواقص را برطرف کنیم

نبی درباره اظهارات محمدرضا تابش مبنی بر اینکه ایران نمی تواند تا هفت سال آینده میزبان جام ملت های آسیا شود و حتی نمی توان بلیت فروشی را همانند کشورهای اروپایی در ایران اجرا کرد اظهار کرد: ما تا 2027 زمان کافی خواهیم داشت و با توجه به جلساتی که با نهادهای مختلف برگزار می کنیم، نقاط ضعف را برطرف می کنیم. باید این نواقص براساس چشم اندازها برطرف شود. ما نرم افزار این بخش را براساس نبوغ ایرانی ها خواهیم داشت. در بخش سخت افزاری تقریبا استادیوم های ما استاندارد است و باید به آن ظرفیت برسیم.* اگر میزبان نشویم، چیزی از دست نمی دهیم

وی ادامه داد: یکی از مباحث اصلی این است که باید تعامل لازم با وزارتخانه ها و مجلس شورای اسلامی ایجاد شود. ما فرصت لازم را با تعامل خواهیم داشت. نهایتا این است که ما در صورت نگرفتن میزبانی هم چیزی را از دست نمی دهیم و می توانیم به خاطره این موضوع بخشی از نواقص را برطرف کنیم.


* باید با وزارتخانه ها هماهنگ شویم

دبیرکل فدراسیون فوتبال درباره اینکه آیا تاکنون برنامه ایران برای اخذ میزبانی نوشته شده و آیا تعامل های لازم صورت گرفته است یا خیر گفت: ما باید در بخش های مختلف با وزارت خانه ها هماهنگ شویم. قاعدتا فدراسیون فوتبال این مسیر را با توجه به تجربه ای که در گذشته داشته، سرعت خواهد بخشید. فدراسیون فوتبال با توجه به تجربیات گذشته خود، درخواست میزبانی کرده و باید بتوانیم نظر کنفدراسیون فوتبال آسیا را جلب کنیم.


* فراموش نکنیم امارات برای جام ملت ها زمین تمرین نداشت
نبی همچنین با اشاره به نواقص موجود در برخی از کشورها در حین میزبانی جام ملت ها گفت: قاعدتا در شرایط کنونی از کشور عمان که شاید درخواست میزبانی بدهدف بهتر هستیم. به یاد دارم امارات در حین میزبانی جام ملت ها زمین تمرین مناسب نداشت. از طرفی نمی توان خودمان را با قطر مقایسه کنیم چون کشور کوچکی است و همین موضوع کار آن ها را راحت کرده است. ما کشور پهناوری داریم و برای موفقیت باید دست به دست هم بدهیم.

دسترسی سریع
ایران امروز