ایران امروز شنبه تا سه شنبه از ساعت 12:40 به مدت 70

30 درصد غلات جهان از دو کشور روسیه و اوکراین تامین می شود

معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی گفت: تشدید خشکسالی در کشورهای تولیدکننده غلات، افزایش حامل های انرژی و جنگ اوکراین و روسیه، سبب گرانی غلات و گندم در جهان شده است.

1401/02/19
|
12:49

به گزارش شبکه رادیویی ایران، محمد قربانی معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی در برنامه «ایران امروز» به وضعیت بازار جهانی غلات و گندم و گرانی های اخیر آن پرداخت و گفت: تشدید خشکسالی در کشورهای تولیدکننده غلات، افزایش حامل های انرژی و جنگ اوکراین و روسیه، سبب گرانی غلات و گندم در جهان شده است.

وی در ادامه با بیان اینکه قیمت نان در چهار ماه اخیر 35 تا 60 درصد افزایش یافته است، گفت: 30 درصد غلات جهان از دو کشور اوکراین و روسیه تامین می شود، جنگ به وجود آمده میان این دو کشور باعث شده اوکراین و روسیه نتوانند صادرات خود را به خوبی به کشورها انجام دهند.

معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی در بخش دیگر صحبت هایش با اشاره اینکه 5 میلیون تن گندم مصرفی کشور از بازارهای جهانی تامین می شود، گفت: افزایش قیمت جهانی غلات بر بازار ایران نیز تاثیر گذاشته و نرخ نان را در کشور بالا برده است.

محمد قربانی در بخش دیگر صحبت هایش نیاز مصرفی کشور به گندم را 12 میلیون تن دانست و گفت: افزایش خشکسالی های ایران در سال گذشته، میزان واردات گندم را در کشور افزایش داده است.

معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی در ادامه خاطر نشان کرد: دولت در دو سال گذشته برای تامین امنیت غذایی مردم و افزایش ذخایر احتیاطی، میزان واردات گندم را بالا برده است.

برنامه «ایران امروز» شنبه تا سه شنبه هر هفته ساعت 11:45 از رادیو ایران پخش می شود.

دسترسی سریع
ایران امروز