آیین سخن سه شنبه از ساعت 14 به مدت 100

رادیو ایران

آيين سخن

در آستانه برگزاری جشنواره آیین سخن: زبان فارسی از كامل ترین زبان های دنیاست

وقتی صحبت از خواندن صحیح ادبیات و اشعار به میان می‌آید.
نام استاد امیر نوری در اذهان تداعی می‌شود.

1401/04/07
|
11:02
|

امیر نوری از آغاز دهه 40 به رادیو آمد، او ابتدا در شمار آغازگران رادیوی نیروی هوایی بود، سپس به بخش خبر رفت و پس از گویندگی در واحد خبر، به پیشنهاد مرحوم انجوی شیرازی به دنیای ادبیات روی آورد و سال‌های سال برنامه‌های بی‌شمار ادبی و هنری را اجرا كرد.
امیر نوری گوینده نام آشنای رادیو ایران در گفت‌و‌گو با روابط عمومی نخستین جشنواره ملی «آیین سخن» پاسداشت زبان فارسی از علاقه‌اش به ادبیات و شعر گفت: از كودكی پدرم شاهنامه می‌خواند، ومن از شنیدن این اشعار لذت می بردم و دلبسته این كار شدم.
وی بیان كرد: برنامه‌های «در انتهای شب»، «شاخه طوبا»، «نگارستان» و گویندگی مجموعه‌های شاهنامه، مثنوی مولانا، دیوان حافظ، كلیات سعدی، آفاق عشق نظامی و غزل‌های امام خمینی (ره) از جمله آثار صوتی اینجانب است.
این گوینده پیشكسوت تصریح كرد: همواره در طی این سال‌ها تلاش كردم خوانش اشعار و متن‌های ادبی را درست بخوانم و به گوش مخاطب برسانم.
وی درباره اهمیت پاسداشت زبان فارسی در رسانه اظهارداشت:
زبان فارسی یكی از كاملاترین زبان‌های دنیاست، هر زبانی دو نمود اساسی دارد، یك نمود نوشتاری و یك نمود گفتاری و بیان.
و حیرت‌انگیز است كه زبان فارسی پیچیده‌ترین بیان‌هاست و موسیقیایی‌ترین زبانهاست و تمام شعرهای فارسی كه سروده شده با موسیقی‌ دونی همراه است.
وی نقش رسانه و به ویژه رادیو را در جهت پاسداشت زبان فارسی و ارائه‌ی صحیح این زبان به مردم بسیار حائز اهمیت دانست و تاكید كرد: از آنجا كه زبان فارسی، زبان تركیبی است و اجزای زبان فارسی همان بخش‌ها و هجاها و حتی كلمات می‌توانند باهم تركیب شوند و معنی دیگری دهند پس باید درخوانش صحیح واژگان كوشا باشیم و یكی از راه های پاسداشت این زبان ، برگزاری جشنواره «آیین سخن» است كه رادیو ایران در این امر همواره پیشگام بوده است.
تنظیم كننده: سمانه حیدرزاده

دسترسی سریع
آیین سخن