سلام صبح بخیر شنبه تا پنجشنبه از ساعت 6:35 به مدت 75

رادیو ایران

سلام صبح بخير

ثبات بورس در سال 97، قاچاق گسترده کالا را رقم زد

معاون عملیات و نظارت بر بازار بورس کالای ایران گفت: در بازار بورس، مشکل از جایی شروع شد که بعد از تصویب شیوه نامه، قیمت‌های جهانی شروع به افزایش کرد و به پیروی از آن، قیمت‌های داخلی هم بالا رفت.

1399/10/22
|
13:44

به گزارش شبکه رادیویی ایران، سید جواد جهرمی معاون عملیات و نظارت بر بازار بورس کالای ایران در برنامه «سلام صبح بخیر» رادیو ایران درباره بورس کالا گفت: در سال 97 با تشکیل ستاد تنظیم بازار اختیارات و مصوباتی عملیاتی شد که این مصوبات و اختیارات که تا سال گذشته اعتبار داشت، برای سال جدید، تفویض نشد.

وی ادامه داد: از آنجا که این مصوبه دیگر جایگاه قانونی نداشت، ما طبق مصوبات وزارت صمت و شورای عالی بورس عمل کردیم.

جهرمی در ادامه با بیان اینکه از تیرماه سال جاری جلسات متعدد با نهاوندیان معاون اقتصادی رئیس جمهور برگزار و شیوه نامه‌ای برای زنجیره فولاد تصویب شد، گفت: مشکل از جایی شروع شد که بعد از تصویب شیوه نامه قیمت‌های جهانی شروع به افزایش کرد و به پیروی از آن، قیمت‌های داخلی هم بالا رفت.

معاون عملیات و نظارت بر بورس کالا در ادامه تصریح کرد: سال 97 قیمت‌ها را در بورس نگه داشته و با توجه به افزایش قیمت‌ها، آن را بالا نبردیم نتیجه این شد که بعد از دو ماه، در کالاهای مختلف اعم از فولاد و پتروشیمی شاهد قاچاق گسترده بودیم.

جهرمی اضافه کرد: ما مجبور شدیم، با ارزی که منابعش تامین نبود همان کالاها را به کشور برگردانیم.

سید جواد جهرمی در بخش دیگر صحبت هایش خاطر نشان کرد: طبق قوانین موظفیم داده های خرید و فروش را به نهادهای مختلف ارائه دهیم اما ما فقط وظیفه ارائه کامل اطلاعات را داشتیم و سامانه جامع انبارها و سامانه جامع تجارت در دسترس مان نبوده و وزارت صمت وظیفه نظارت را برعهده داشته است.

برنامه «سلام صبح بخیر» شنبه تا پنج شنبه هر هفته ساعت 6:35 به تهیه کنندگی «آرمان ستوده» و «زهرا قائدی» و اجرای«سعید توکلی» و «محمد نظری» از رادیو ایران پخش می شود.

دسترسی سریع
سلام صبح بخیر