تالار آینه یكشنبه/سه شنبه از ساعت 22:05 به مدت 15

رادیو ایران

تالار آينه

رادیو ایران و معرفی كتاب

برنامه «تالار آیینه» یكشنبه‌ها و سه شنبه‌ها ساعت 22:30 در رادیو ایران به معرفی كتاب می‌پردازد.

1402/05/22
|
13:26
|

به گزارش شبكه رادیویی ایران، سعید مبشری تهیه كننده «تالار آیینه» بیان كرد: یكشنبه بیست و دوم مرداد، كتاب «زبان و ادب فارسی در قلمرو عثمانی» نوشته «محمد امین ریاحی» در برنامه معرفی می شود.

وی ادامه داد: سخن فارسی، نیرومندترین مایه پیوند معنوی ما با همسایگان ماست. این كه در خارج از مرزهای كنونی ایران، در كران تا به كران سرزمین های همسایه، فارسی سرایان بزرگی چون رودكی در سمرقند، نظامی در گنجه، مولوی در قونیه، سنایی در غزنه، امیرخسرو و بیدل در دهلی، جامی در هرات آرمیده اند، و تربت پاك هر یك زیارتگاه صاحبدلان و صاحبنظران و توده های انبوه مردم است، پشتوانه جاودانه ما با ساكنان این سرزمینهاست.

مبشری افزود: هدف نویسنده دانشمند كتاب «زبان و ادب فارسی در قلمرو عثمانی» كه سالها مسئول امور فرهنگی ایران در تركیه بوده، آشنا كردن خوانندگان با سیر زبان و فرهنگ ایرانی در یك سرزمین همسایه است و با این كه بنای كارش بر رعایت جانب ایجاز و پرهیز از اطناب بوده، اما راه را باز كرده تا پژوهندگان دیگر با تحقیقات بیشتر و گسترده تر، زمینه تازه ای از فرهنگ این دیار را بپیمایند.

گفتنی است علاقه مندان می‌توانند برنامه «تالار آیینه» را با اجرای شهاب شهرزاد یكشنبه‌ها و سه شنبه‌ها ساعت 22:30 از رادیو ایران بشنوند.

تنظیم كننده: سمانه حیدرزاده

دسترسی سریع
تالار آینه