نیشدارو شنبه تا پنجشنبه از ساعت 21:45 الی 22 به مدت 15 دقیقه

رادیو ایران

نيشدارو

امید و نشاط در جامعه با «نیشدارو»

این بار رادیو ایران برنامه ای طنز برای تقویت روحیه شادابی مخاطبانش طراحی کرده است.

1396/04/31
|
11:08

زهره زمانی
رادیو ایران در ساعات پایانی روز ، برای ترویج روحیه ی انتقاد پذیری و گفتمان انتقاد سازنده ، با حضور طنزپردازان مطرح کشور شهرام شکیبا،سعید بیابانکی، صابر قدیمی به بررسی متون طنز معاصر می پردازد.
«نیشدارو » به تهیه کنندگی عبدالله علایی ،آیتم سازی وحید بیات از شنبه تا چهارشنبه هر هفته از ساعت 21:45 الی 22 تقدیم شنوندگان رادیو ایران می شود.
«نیشدارو»تحمل آستانه نقد
یدالله گودرزی مدیر گروه فرهنگ و اندیشه رادیو ایران در گفتگو با جام جم با بیان اینکه برنامه «نیشدارو» چند هدف را دنبال می کند می گوید: نخست اینکه همه ما نیاز داریم آستانه تحمل خود را بالا ببریم و انتقادات را با زبان شیرین طنز بپذیریم و همدیگر را نقد کنیم تا بتوانیم رشد کنیم. دوم اینکه نمونه های خوب و مطلوب طنز با زبان سالم و درست را ارائه کنیم و شنوندگان را با نمونه های طنز یکصد سال اخیر آشنا کنیم .آثار طنازانه و فکورانه هایی وجود دارد که برای مردم ناآشناست و برماست آنها را به مردم تقدیم کنیم.
گودرزی با بیان اینکه همه ما نیاز به شادی و ابتهاج روحی داریم و طنز می تواند بخشی از این فضا را برای ما بیافریند ، همچنین نیازمند فضای نقد سازنده هستیم و بریک یک رسانه هاست که این فضا را ایجاد کنند ، ادامه
می دهد :برنامه «نیشدارو» سعی می کند هم مخاطبان خاص را راضی کند و هم مخاطبان عام را جذب کند و نوع دیگری از طنز را ارائه کند.
مدیر گروه فرهنگ و اندیشه رادیو ایران در پایان از همه مخاطبان این شبکه رادیویی می خواهد که نظرات خود را بگویند و اگر نمونه هایی از طنز طنازان گمنام در دست دارند ،معرفی کنند.
به دردت می خورم
علایی(تهیه کننده) خطاب به صابر قدیمی می گوید:« می توانیم برنامه را با یک شعر طنز شروع کنیم».قدیمی در تاکید صحبتهای علایی می گوید : پس من برنامه را با شعر خودم «من قدیمی هستم و روزی به دردت
می خورم،فرش کهنه را مردم گران تر می خورند »آغاز می کنم.
البته او ادامه می دهد : دیشب از بین 50 داستانی که خواندم ،10 تا را مناسب این برنامه دیدم.
معرفی مفاخر طنز ایران
عبدالله علایی تهیه کننده «نیش دارو»می گوید: این برنامه با رویکردی طنز و با نگاهی به چند موضوع معرفی مفاخر طنز ایران،بررسی متون طنز معاصر،بخش های طنز ارسالی توسط شنوندگان بصورت تعاملی و معرفی طنزپردازان شهرهای مختلف ،گزینش متون طنز از میان مجلات با نگاهی به اتفاقات و مسائل روز و پرداختن به موضوعات فرهنگی،سیاسی،اقتصادی،خانوادگی و ...با نگاهی طنز تهیه می شود.
علایی تصریح می کند :«نیش دارو» بصورت شخصیت محور با حضور طنزپردازان مطرح کشور از جمله:سعید بیابانکی،خلیل جوادی،صابر قدیمی تولید می شود، که به مرور زمان اساتیدی به کاروان« نیش دارو » اضافه
می شوندکه با آقایان ناصر فیض رضا رفیع هم صحبت کرده ایم که به برنامه بیایند.
استفاده از افکتهای صوتی مختلف متناسب با موضوع و افکتها و فواصل صوتی طنز جهت جذابیت برنامه استفاده خواهد شد.ضمن اینکه در آیتم طنز« جیک جیکستان» به طنزهای کوتاه در فضای مجازی پرداخته می شود .
او هدف از این برنامه پارادوکسیکال را پرداختن به مشکلات جامعه دانسته و تصریح می کند : همین طور که دارو تلخ است ولی باعث سلامتی می شود ، نیش هایی که در متن های طنز نهفته است ،به بهبود مسائل اجتماعی، فرهنگی و مدیریتی می پردازد .البته بخش هایی به صورت مفرح و مطایبه است با شوخی با اتفاقات روز و زندگی نیز مطرح می شود.
علایی تصریح می کند :« نیش دارو» با محوریت قرار دادن بررسی قالب های نثر و شعر از جمله متنون طنز قدیم ،مثل آثار عبید زاکانی ،اشعار مولانا و طنز در شعر سعدی و شاعران معاصر از ابوالقاسم حالت گرفته تا عمران صلاحی و طنز پردازانی که همه مردم آنها را می شناسند، و با فضای افکتیو و موسیقی های شاد سعی می کند که نه تنها برنامه شنیدنی شود،بلکه رضایتمندی مخاطبان را بدست بیاورد.
تهیه کننده «نیشدارو» با اشاره به پخش آثاری با صدای آقای ابوالفضل زرویی نصرآبادی ادامه می دهد :قرار است به زودی « شب شعر طنز کشور« ضبط و از همین برنامه برای علاقمندان پخش شود.
علایی که در گذشته بیشتر برنامه های معارفی را تهیه می کرده است ادامه می دهد : هر کسی دغدغه هایی دارد . در قالب طنز خیلی از صحبت هایی که نمی شود آن را مطرح کرد ، بیان می شود .طنز شنیدنی تر است،و شما می توانید مطلب انتقادی را بدون هیچ مسئله ای بگویید . او با بیان اینکه خط قرمز این برنامه « اخلاقیات »است،تصریح می کند :سعی می کنم از طنز فاخر استفاده کنم ضمن اینکه از مردم می خواهیم که آثار خودشان را برای برنامه بفرستند، یا با صدای خودشان آن متن را اجرا کرده تا از برنامه خودشان پخش شود.
طنزی بدون تاریخ مصرف
سعید بیابانکی کارشناس مجری«نیشدارو» می گوید: در این یک ربع برنامه با هدف آشنایی شنونده ها با گونه فاخر طنز، شعر و نثر طنزمی خوانم هم از معاصرین هم از قدما. و در خلالش توضیحی در مورد آن اثر ادبی می دهم و گاهی هم از آثار خودم ، می خوانم .هر چند که تعریف اکثر مردم از طنز ، آن چیزی است که به آن می خندند ،هر چند که یک اثر ادبی نباشد.
او تصریح می کند : در این برنامه سعی می شود که یا در قالب شعر یا نثر، گونه های طنز ادبی بیشتر به مردم معرفی شود ،البته این مهم بیشتر در ادبیات معاصر رخ می دهد تا ملموس تر باشد چون بررسی متنون کهن به خاطر اینکه از ادبیات امروزی فاصله گرفته درکش برای مخاطب دشوارتر است.
بیابانکی می گوید: به بررسی آثاری در برنامه می پردازم که به تاریخ و زمان ارتباط نداشته باشد یعنی اینکه تاریخ انقضاء نداشته باشد و فراتر از زمان و مکان باشند تا شنیدنش برای مخاطب لذت بخش باشد .

دسترسی سریع
نیشدارو