قرار بی قراران هر روز از ساعت 2:30 الی 4 به مدت 1:30

رادیو ایران

قرار بی قراران

تا «قرار بی قراران »فقط «از تو به یک اشاره»

گزارشی از پشت صحنه برنامه سحر و افطار رادیو ایران

1396/03/23
|
09:25

زهره زمانی
برای چندمین سال پیاپی است که رادیو ایران باویژه برنامه «قرار بی قراران » هر سحر میزبان مردم دیندار و روزه دار کشورمان است .این برنامه با طراحی بخش های مختلفی سعی می کند تا شنوندگان رادیو، بیشترین نفحات معنوی را از این ماه بهره ببرند. امسال رادیو ایران در سحرهای رمضان مردم را به یاری کودکان کار فرا می خواند.
****
با آهنگسازی امید رمضانی وخوانندگی آقای مجتبی مصری ترانه ای با حال و هوای معنوی ماه مبارک رمضان پخش می شود.در این ترانه نام شاعرانه ی برنامه نیز گنجانده شده است .آنگاه مهدی طهماسبی (گوینده) باطمانینه خاصی می گوید:« بسم الله الرحمان الرحیم ،اللهم رب شهر رمضان » همخوانی قرآنی همین دعا پخش می شود ، بعد از آن طهماسبی می گوید:« به نام خدایی که زودتر از ما سر قرارسحرمون حاضر می شه.خداوند هیچ نیازی به مای بنده نداره اما این قدر عاشق بنده هاشه که دوست داره پا به پاشون بیاد ، تا نکنه یه وقت راه را اشتباه برن. ».
«قرار بی قراران » هرسحر از ساعت 2:30 دقیقه بامداد با تهیه کنندگی حسین معصومی ،گویندگی مهدی طهماسبی،نویسندگی نفیسه فرازنده نیا و کارشناس مذهبی حجت الاسلام والمسلمین عبدالحسن افتخاری و آیتم سازی وحید بیات وهماهنگی جواد نادری همزمان ، از رادیو نمایش هم پخش می شود و شنوندگان این شبکه تخصصی هم میهمان سحرگاهان رادیو ایران هستند.
صدایی برای فرزندان ایران
بخشی به نام «فرزندان ایران« با اجرای مریم نشیبا پخش می شود .نشیبا با همون لحن آرامی که شبها برای کودکان قصه تعریف می کند ،در جواب پسر بچه ای که می گوید: «ما غصه اینو می خوریم ،که تا چهارم بیشتر درس نمی خونیم». می گوید: مهم اینه که درستون را خوب بخونید .مخاطب نشیبا کودکان کار هستند، بچه های بزرگی که آرزوهای قشنگشون حتی با 5 هزارتومان برآورده می شود،بچه هایی که دوست ندارند کسی دلشون به حالشون بسوزه بچه هایی که حتی نشیبا در جشن تولدش از آنها یاد می کند. او در این بخش از خواسته های قشنگ کودکان کار از مهربان بودن صحبت می کند و بچه ها از زندگی خودشون از اینکه چه طور وارد دنیای کار شدن صحبت می کنند.
اقدامی برای کودکان کار
یدالله گودرزی مدیر گروه فرهنگ و اندیشه رادیو ایران می گوید:در این برنامه چند حرکت نوآورانه انجام می شود .از جمله معرفی دعاهای کوتاه که از معصومان علیهم السلام رسیده و کمتر به آنها پرداخته می شود .بخش دیگر«فرزندان ایران»است مجری این بخش مریم نشیبا است که از مردم خواهند خواست به کودکان کار کمک کنند .این حرکت پویش گسترده خواهد بود که با همکاری یکی از نهادهای عمومی یا سمن ها انجام خواهد شد .تا کنون نیز مبلغ 100 میلیون ریال کمک برای کودکان کار اختصاص یافته است.
او شرح دعای سحر ، شرح دعای ابو حمزه ، استفاده از وصایای شهدا ، استفاده از دعاهای کودکان را از جمله بخش های دیگر برنامه دانسته و می گوید : آیت الله محمدی ری شهری ، حجت الاسلام و المسلمین کازرونی ، حجت الاسلام عالی ، دکتر افتخاری و محمد نصر آبادی هر سحر در باره «حقوق مردم »صحبت خواهند کرد.
گودرزی ادامه می دهد : «قرار بی قراران» سعی دارد در برنامه جشن سپاس که در عید فطر برگزار می شود گزارشی از پویش «کودکان کار» ارائه کند و در کنار برنامه سازی اقدامی عملی و اجتماعی برای مشکلات جامعه انجام دهد .
توفیقی همیشگی
حسین معصومی از تهیه‌کنندگان باسابقه رادیو ایران است که او را بیشتر با برنامه‌های معارفی می‌شناسند. «راه‌شب»«،به افق آفتاب »،ویژه برنامه های« ما برای یاری آمده ایم» ، مقام اولی در جشنواره های پیر غلامان ، و کسب تندیس برتر برنامه تعاملی«ایرانی آنلاین » در مسابقات جهانی abu از جمله برنامه‌هایی است که با نام اوهمراه است.او که به مدت 10 سال است که برنامه های سحر رادیو ایران را تهیه می کند و کاملا با این حال و هوا آشناست می‌گوید:تهیه برنامه توفیقی اجباری است که شامل حالم شده است .خدارا شاکرم که با تهیه این برنامه می توانم فضای سحر را بیشتر درک کنم .همه عوامل با دل و جان در این وقت از نیمه شب کار می کنند تا فضایی پر از معنویت برای شنونده رادیو فراهم کنند .
معصومی با اشاره به اینکه ظاهر ساخت برنامه سحری سخت است ادامه می دهد : شاید بیدار شدن در پاسی از شب و آمدن به استودیو و دوباره رفتن به خانه سخت باشد ولی لذتی وصف نشدنی دارد .
این تهیه کننده معرفی عالمان دینی با روایت مهدی طهماسبی و آیتم سازی وحید بیات ، را از دیگر بخش های این برنامه سحری دانسته و می گوید: در راستای فرهنگسازی مردم و نجات از گرفتاری های زندگی دعاهای کوتاه توسط حجت الاسلام علی سرلک برای مردم معرفی می شود .
معصومی محوریت موضوع «قرار بی قراران » را« خیر خواهی» دانسته و می گوید:« ضرورت خیرخواهی» ،«خیرخواهی ویژگی پیغمبران» ،« آداب ، آثار و منزلت خیر خواهی » از موضوعاتی است که به آن می پردازیم.
سهمی برای خدمت
مهدی طهماسبی گوینده «قرار بی قراران»، اجرای برنامه سحر را برای خود سعادت و توفیق دانسته و می گوید:
برنامه سحر رادیو ایران از دیرباز مورد توجه بوده است و من خوشحالم که بتوانم مثل بزرگانی که در این برنامه بوده اند سهمی داشته باشم
او که بازیگر و هنرمند است ،آرزو می کند: کاش همه هنرمندان دست به دست هم بدهند و برای کودکان کار کاری ویژه انجام دهند،قطعا رادیو ایران پشتیبان رسانه ای این اتفاق خوب خواهد بود.
«از تو به یک اشاره» و پای صحبت مدافعی از حرم
«از تو به یک اشاره» ویژه برنامه افطار رادیو ایران است که به دلیل استقبال مخاطبان دومین سال متوالی به تهیه کنندگی ساجد قدوسیان گویندگی فاطمه آل عباس و با همکاری استادعلی رضا فتحی پور، سعید توکلی، نسیم رفیعی،فاطمه نیرومند ،گیتی محمدی، حسن همایی،سارا آقا محمدی ، احسان زارع، متین السادات فیروزی، افسانه خیرخواه،لیلا حسین پور ،سیما بلوری،محسن دین محمد و... از ساعت 19:30 تا 21 روی آنتن رادیو ایران می رود.
عقربه های ساعت استودیوی پخش نشان می دهد که چیزی به برنامه افطار نمانده ،تیتراژ برنامه با صدای فاطمه آل عباس و سعید توکلی پخش می شود.
.بعد از آن، آل عباس (گوینده)می گوید:»خدای من از تو خواستن چقدر غرور انگیزه. نیاز داشتن فقط وقتی در برابر تو باشه دل پذیر و شیرینه . و طلب کردن فقط در برابر تو آدم را سر بلند می کند. چون تو کریمی و بخشنده » . انگار صدای آل عباس منعکس می شود و همین جمله ها تکرار.صدای پرنده ها به گوش می رسد و تو احساس می کنی جایی هستی که غیر از توو خدایت هیچ چیز نیست .قدوسیان (تهیه کننده) برایم
می گوید: «یکی از نکات مثبت برنامه که هم سال گذشته و امسال با استقبال مواجه شد ،فرم اجرایی برنامه است که ما سعی کردیم از تکنیک های برنامه سازی به جا و مناسب استفاده کنیم .از جمله در ورودی برنامه و مهم تر از آن در باکس اذان گاهی که حدود 30 تا 40 دقیقه برنامه بدون موسیقی منتهی به اذان مغرب به افق تهران
می شود به طوری که با طراحی صدا جای خاص موسیقی در این بخش احساس نشود».
بعد از یک همخوانی قرآنی، قدوسیان آهنگی شاد پخش می کند. با اشاره دست او آل عباس شادتر از لحظه ای پیش می گوید:«بسم الله رحمان رحیم .به نام کریم بخشنده بنده نواز سلام عصرتون به خیر و خوشی به محفل ما سر سفره ضیافت الهی خوش اومدین».
قدوسیان می گوید:« موضوع برنامه این است که « کریم» و« بخشنده بودن» بیشتر به جیب آدم مربوط می شود یا به دلش ؟!او ادامه می دهد : در هر برنامه یکی از صفات الهی بیان می شود که سعی کرده آن را در فضای اجتماعی تعریف کرده و سوالی در این خصوص مطرح کنیم که مخاطبان در برنامه مشارکت داشته باشند.این صفات الهی در آیتم انتهایی برنامه با عنوان «یک قدم نزدیکتر» تجمیع شده و هر روز یک صفت به این اوصاف اضافه می شود .ضمن اینکه همزمان در رادیو نمای ایران این مسیر طی می شود.
توجه به اشارات خداوند در " از تو به یک اشاره "
رادیو ایران از شنونده های خود خواسته که برای ترویج سنت افطاری ساده عکس های خودرا از سفره های افطاری برای ویژه برنامه افطار ارسال کنند.وقتی آیتم « در همین حوالی»، روایت نمایشی درباره رفتارهای روزمره پخش می شود ،رضا بحیرایی مدیر گروه جامعه می گوید: عکس های ارسالی مخاطبان رادیو از طریق «رادیو نما»و در زمان پخش برنامه به روی آنتن می رود.هر چند که این برنامه سعی می کند تا با توجه به حال و هوای رمضان برنامه ای مناسب و مفید را برای شنونده ها در لحظات افطار تدارک ببیند .
بحیرایی تصریح می کند: هدیه ای به رسم یادبود از طرف رادیو ایران به خانواده معظم شهداء اهداء می شود ضمن اینکه توجه به حس و حال روزه داران در زمان افطار یکی از مهمترین ویژگی های این برنامه است.
استقبال مثال زدنی مخاطبان ،در اولین افطار
قدوسیان( تهیه کننده) برایم از استقبال مثال زدنی مخاطبان از ویژه برنامه« از تو به یک اشاره» در اولین افطار
می گوید: در اولین شب پخش برنامه در عین ناباوری، مخاطبان بسیاری از طریق تلفن و پیامک با برنامه تعامل داشتند. گویی که این برنامه مدتهاست روی آنتن است و همین امر باعث شد تا پس از حدود 10دقیقه از شروع برنامه مخاطبان بسیاری با برنامه تماس بگیرند و در محور موضوعی برنامه مشارکت کنند.
او ادامه می دهد :نکته قابل توجه این بود که ، مخاطبان در تماسهایشان قرارهای سال گذشته برنامه را یادآوری می کردند که این مهم مورد توجه و البته تعجب عوامل برنامه قرار گرفت که مخاطبان آنقدر بادقت و ظرافت برنامه های رسانه گرم رادیو را پیگیری می کنند و این خود نشانگر وظایف سنگین برنامه سازان رادیو است.
ساجد قدوسیان با اشاره به بخش های مختلف برنامه می گوید: «تلالو» با محتوای سخنان علمای دین در باره اخلاق و موضوعات برنامه، « سی روز در استان»که هر روز به یکی از استان های کشورمان سر می زنیم تا از رسوم خاص شهرها و استان ها در ماه مبارک رمضان با خبر شویم.«از حرم تا حریم »گفتگو با خانواده شهدای مدافع حرم و پیام های اخلاقی ائمه جمعه شهرستان های مختلف از دیگر بخش های این برنامه است.
براى من یک دعوته
فاطمه آل عباس گوینده برنامه برایم می گوید: «همراهیه توفیق و تجربه، ضیافتى هرساله را براى من رقم می زند. دعوت می شوم به سفره افطارى ،به پهناى این سرزمین.
او ویژه برنامه هاى افطار را فراتر از یک برنامه دانسته و م یگوید: براى رسیدن به حس درست اجرا شاید قواعد کلى به کمک آدم بیاد، اما آنچه این اتفاق را خوب و از جنس دلخواه مخاطب رقم می زند درک درستى از موقعیت ماه رمضان است. سالهاست عبارت جشن رمضان را می شنویم اما خودمفهوم این جشن تفاوتى بسیار با جشن هاى دیگر دارد. جنسش زمینى نیست ،پس شادى در این جشن و میهمانى هم فراتر از معنى معمول آن است اصلاً راهش جداست. انرژى و نشاط در اجراى برنامه هاى افطار ترکیبى از شادى و شعوری بیشتراست.
آل عباس ادامه می دهد :از پانزدهم ماه کم کم وارد فضایى می شیم که حال و هواى برنامه بازهم تغییر
می کند، جنس کلمات بیشتر آسمونی است تا زمینى. همیشه احساس می کنم فرهنگ لغات شبهاى قدر را باید بلد بود تا حرفت از دل باشه و دلنشین. البته در نیمه دوم رمضان انگار سکان برنامه دست هیچکدام ما عوامل برنامه ساز نیست. انرژى و احوال خوب شنونده است که مارا هدایت می کند. شعار نیست این حرف،تعبیر منه از شبهاى قدر :خدا به تو فرصتى می ده تاهمراه چند میلیون دل پاک براى بخشش، براى کسب نمره قبولى در این ماه دعا کنى وآمین بشنوى. حضور در برنامه« از تو به یک اشاره »براى من یک دعوته. دعوتى که براى رسیدن به قرار ،با سر دویدم.
به قول استادشفیعى کدکنى:
‎باز از جنون عشق به کوی تو آمدم ‎بیگانگی مکن که به بوی تو آمدم
‎مانند اشک دور ز دیدار مردمان ‎با سر دویده تا سر کوی تو آمدم
دل گویه هایی با خدا
نیایش ها و مناجات نامه های »از تو به یک اشاره» با صدای سعید توکلی خوانده می شود ، توکلی می گوید: به هر تقدیر برنامه های مناسبتی رادیو بخصوص در ماه مبارک رمضان از اعتبار و حس و حال ویژه ای برخوردار است. بنده هم این توفیق را داشتم که سالیان متمادی،به عنوان گوینده ویژه برنامه سحر و افطار رادیو ایران انجام وظیفه کنم که برای مثال اجرای سحرگاهی من در سال ٨٨ به عنوان اجرای برتر در بین تمام رادیوها شناخته شد و مورد تشویق قرار گرفت.
توکلی در باره اجرای برنامه افطار می گوید: اجرای این برنامه ها هم از همون جنس برنامه های دلی و دلچسبه که سال گذشته من و خانم آل عباس مشترکاً اجرای آن را بر عهده داشتیم اما امسال بنده کمتر توفیق حضور دارم و تلاش کردم تا دین خودم را با نیایش ها و خواندن دل گویه هایی که شاید هرکدامش درد دل یکی از مخاطبانمان با خدای مهربان باشد ،ادا بکنم.مطمئنم و از عمق جانم باور دارم که مردم به ما لطف دارن و در نیایشها و راز و نیازهایشان ما را یاد میکنند،دعایمان می کنند و عقیده دارم که به برکت همین دعاها داریم نفس می کشیم و خدمت می کنیم.
میهمان مدافع حرم
گیتی محمدی که سابقه 20 سال کار گزارشگری در رادیو را دارد برایم می گوید: عرق و ارادت خاصی به کار گزارشگری دارم چون در کار گزارشگری همیشه رو در رو با مخاطب همراه می شوی و ارتباط نزدیک تری داری .
او درباره تهیه گزارش های برنامه می گوید: دو سال متوالی است که این سعادت نصیبم شده که نزدیک افطار در خدمت خانواده های معظم شهداء باشم. سال گذشته در همین برنامه به سراغ خانواده های شهدا ، جانبازان و ایثارگران می رفتیم اما امسال صرفا هر شب میهمان خانه یکی از خانواده های محترم شهدا و جانبازان مدافع حرم هستیم و یک گپ و گفت خیلی خودمانی خارج از حالت کلیشه ای با این عزیزانمان دارم
او ادامه می دهد :با توجه به اینکه عزیزان شنونده روزه دار هستند و باید برنامه از جذابیت ویژه ای برخوردار باشد و مهارت یک گزارشگر باید به گونه ای باشد که گزارش نقطه قوتی برای برنامه باشد لذا تلاش می کنم که با یک گپ و گفت ساده ، صمیمی و خودمانی گزارش ها را تهیه کنم.
محمدی می گوید: در پایان گزارشم هم با رفتن به آشپزخانه و کمک در تهیه و چیده شدن سفره افطار به گزارش خودم خاتمه می دهم.

دسترسی سریع
قرار بی قراران