قرار بی قراران هر روز از ساعت 2:30 الی 4 به مدت 1:30

رادیو ایران

قرار بی قراران

آرامش با «قرار بی قراران » در ماه مبارک رمضان

گزارشی از پشت صحنه برنامه سحر ماه رمضان رادیو ایران

1396/03/08
|
10:07

زهره زمانی
برای چندمین سال پیاپی است که رادیو ایران باویژه برنامه «قرار بی قراران » هر سحر میزبان مردم دیندار و روزه دار کشورمان است .این برنامه با طراحی بخش های مختلفی سعی می کند تا شنوندگان رادیو، بیشترین نفحات معنوی را از این ماه بهره ببرند. امسال رادیو ایران در سحرهای رمضان مردم را به یاری کودکان کار فرا می خواند.
****
با آهنگسازی امید رمضانی وخوانندگی آقای مجتبی مصری ترانه ای با حال و هوای معنوی ماه مبارک رمضان پخش می شود.در این ترانه نام شاعرانه ی برنامه نیز گنجانده شده است .آنگاه محمد نصر آبادی(گوینده ) باطمانینه خاصی می گوید:بسم الله الرحمان الرحیم سلام.به نام خدایی که زودتر از همه مون سرقرار حاضر شده زودتر از همه مون منتظر نشسته، بساط میهمانی را چیده برای همه جا در نظر گرفته انتظارش اینه که جای هیچ کس خالی نمونه چون خداست و مهربونه »
بعد از یک همخوانی قرآنی نصر آبادی شادتر از لحظه ای قبل ادامه می دهد :«می گن سحر که می شه فرشته های خدا، نه، خود خدا می یاد و دونه دونه بنده هاشو صدا می زنه. اینکه صداش به کی برسه حساب دلهاست. می گن فقط خدا از حقیقت این ماه خبر داره»
«قرار بی قراران » هرسحر از ساعت 2:30 دقیقه بامداد با تهیه کنندگی حسین معصومی ، از رادیو ایران پخش می شود.
اقدامی برای کودکان کار
یدالله گودرزی مدیر گروه فرهنگ و اندیشه رادیو ایران در گفتگو با جام جم می گوید:در این برنامه چند حرکت نوآورانه انجام می شود .از جمله معرفی دعاهای کوتاه که از معصومان علیهم السلام رسیده و کمتر به آنها پرداخته می شود .بخش دیگر«فرزندان ایران»است مجری این بخش مریم نشیبا است که از مردم خواهند خواست به کودکان کار کمک کنند .این حرکت پویش گسترده خواهد بود که با همکاری یکی از نهادهای عمومی یا سمن ها انجام خواهد شد .تا کنون نیز مبلغ 100 میلیون ریال کمک برای کودکان کار اختصاص یافته است.
او شرح دعای سحر ، شرح دعای ابو حمزه ، استفاده از وصایای شهدا ، استفاده از دعاهای کودکان را از جمله بخش های دیگر برنامه دانسته و می گوید : آیت الله محمدی ری شهری ، حجت الاسلام و المسلمین کازرونی ، حجت الاسلام عالی ، دکتر افتخاری و محمد نصر آبادی هر سحر در باره «حقوق مردم »صحبت خواهند کرد.
گودرزی ادامه می دهد : «قرار بی قراران» سعی دارد در برنامه جشن سپاس که در عید فطر برگزار می شود گزارشی از پویش «کودکان کار» ارائه کند و در کنار برنامه سازی اقدامی عملی و اجتماعی برای مشکلات جامعه انجام دهد .
توفیقی همیشگی
حسین معصومی از تهیه‌کنندگان باسابقه رادیو ایران است که او را بیشتر با برنامه‌های معارفی می‌شناسند. «راه‌شب»«،به افق آفتاب »،ویژه برنامه های« ما برای یاری آمده ایم» ، مقام اولی در جشنواره های پیر غلامان ، و کسب تندیس برتر برنامه تعاملی«ایرانی آنلاین » در مسابقات جهانی abu از جمله برنامه‌هایی است که با نام اوهمراه است.او که به مدت 10 سال است که برنامه های سحر رادیو ایران را تهیه می کند و کاملا با این حال و هوا آشناست می‌گوید:تهیه برنامه توفیقی اجباری است که شامل حالم شده است .خدارا شاکرم که با تهیه این برنامه می توانم فضای سحر را بیشتر درک کنم .همه عوامل با دل و جان در این وقت از نیمه شب کار می کنند تا فضایی پر از معنویت برای شنونده رادیو فراهم کنند .
معصومی با اشاره به اینکه ظاهر ساخت برنامه سحری سخت است ادامه می دهد : شاید بیدار شدن در پاسی از شب و آمدن به استودیو و دوباره رفتن به خانه سخت باشد ولی لذتی وصف نشدنی دارد .
این تهیه کننده معرفی عالمان دینی با روایت مهدی طهماسبی و آیتم سازی وحید بیات ، را از دیگر بخش های این برنامه سحری دانسته و می گوید: در راستای فرهنگسازی مردم و نجات از گرفتاری های زندگی دعاهای کوتاه توسط حجت الاسلام علی سرلک برای مردم معرفی می شود .
معصومی محوریت موضوع «قرار بی قراران » را« خیر خواهی» دانسته و می گوید:« ضرورت خیرخواهی» ،«خیرخواهی ویژگی پیغمبران» ،« آداب ، آثار و منزلت خیر خواهی » از موضوعاتی است که به آن می پردازیم..
اجرایی خودمانی برای ارتباط با خدا
محمد نصرابادی مجری برنامه ،دومین سالی است که اجرای سحرگاهی را برعهده گرفته او می گوید: فکر می کنم در سحر باید متناسب با اقتضاء آن ساعات از شلوغی و پیچیدگی احتراز کرد و به ایجاد فضایی خلوت و درونی شدن ارتباط مخاطب با خود و خدایش کمک کرد وقتی قرار است در فضای خصوصی قرار بگیریم دیگر معنا و تناسب ندارد که از ادبیات رسمی و یا مطالب تخصصی و پیچیده استفاده کنیم و طبعا باید بیانمان و احساسی که سعی بر انتقالش داریم از جنسی خودمانی برخوردار باشد و مخاطب احساس نکند که از موضع بالا و نصیحتگر با او سخن می گوییم بلکه بیشتر همذات پنداری و احساس فهم متقابل برایش تداعی شود
او ادامه می دهد : فقط به دو مطلب اشاره کنم:اول اینکه اجرای رسمی اشکالی ندارد لکن حتما با هدفگذاری متفاوت با آنچه عرض کردم تناسب پیدا می کند .
دوم اینکه محدودیتهای کنداکتوری شبکه و نیز عادتهای قدیمی که کلیشه های معمول را نمی توان نادیده گرفت از این رو باید زبان و بیانی تازه را جایگزین کرد .
نو آوری و صمیمیت در برنامه ای اینگونه ،یک ضرورت است ، سعی کنیم که از این نظر هم مخاطب را اذیت نکنیم.

دسترسی سریع
قرار بی قراران