صفحه من هر روز از ساعت فواصل پخش به مدت 10 دقیقه

رادیو ایران

صفحه من

در « صفحه من» ایران را بشنویم

گزارشی از برنامه تعاملی رادیو ایران

1396/06/14
|
11:04

این برنامه هر روز در فواصل برنامه های زنده و پخش از رادیو ایران پخش می شود.
گزارش :زهره زمانی
«صفحه من » نام برنامه ای رادیویی است که با هدف تعامل با مخاطبان رادیو ایران و شناسایی استعداد علاقمندی آنها به امر تولید برناسازی رادیویی، از حدود دوسال پیش راه اندازی شده و در آن علاوه بر پیگیری مشکلات و سوژه های اجتماعی مردم، به پوشش فواصل برنامه های زنده و پخش می پردازد.
کاظم داداشی مدیر پخش و نظارت رادیو ایران در با بیان اینکه حرکت رسانه ها در مسیر تعامل با مخاطب ،امری اجتناب ناپذیر است می گوید: تعاملی که به اقتضای تغییرات و تحولات پر شتاب در عرصه انتقال پیام به مخاطب رخ می دهد ،رسانه ها را وا می دارد که به شکل های تازه ای از برقراری ارتباط دوسویه با مخاطب بیندیشند.
او ادامه می دهد :امروزه نمی توان دم از کار رسانه ای زد و فضا هایی را که مخاطبان در آن ها حضور دارند ، نادیده گرفت . با گسترش فضاهای مجازی و شبکه های اجتماعی ،اکنون در وضعیتی هستیم که مخاطبان مان بیش از هر زمان دیگری ،از بین گزینه های پیش رو ،امکان انتخاب دارند .مخاطبان هر رسانه ،علل وجودی آن رسانه اند ،به همان معنا و مفهوم معروف که «اگر نباشند ،بودن رسانه کاملا« بی معنی است .رسانه های جمعی امروزه بالقوه یا بالفعل مخاطبانی دارند که دیگر منفعل نیستند ،آنچنان که فقط پیام دریافت کنند ،فارغ از آن که تاثیر بپذیرند یا نه.در کنار رسانه فعال ،وجود مخاطبان فعال ،سرمایه ای است گرانقدر که به فرآیند تعامل معنی می دهد و آن را از سطح یک مفهوم ساده و تکراری ،به مراتب بالاتر می برد و به یک «گفتمان پویا و پر تحرک» تبدیل می کند.
مدیر پخش و نظارت رادیو ایران تصریح می کند : رادیو ایران به عنوان شبکه ای پیشرو در عرصه تعامل دوسویه با شنوندگان خود ،صرف نظر از آن که هر یک از برنامه های زنده و تولیدی با چه مکانیسم و در چه قالبی به تحقق این امر کمک می کنند ،با نگاهی ویژه به فواصل بین برنامه ها و با رویکرد ایجاد تحول در فواصل پخش ،پس از بحث و بررسی های دامنه دار کارشناسی ،ایده «صفحه من» را خلق و اجرا کرد.
مبنای شکل گیری «صفحه من» تعامل فعال با شنوندگان رادیو ایران است.«اصالت رادیو» در این فرآیند همواره مد نظر است .شنوندگان در این فضا به مشارکت فعال درزمینه تولید محتوا دعوت می شوند البته «اصالت و اصلیت رادیو » در این فرآیند همواره مد نظر است .ما به مخاطبان خود می گوییم :«صفحه من ،صفحه شماست» و تمام هنر و همیت خود را در این مسیر به کار می گیریم تا این مهم محقق شود ،یعنی طوری شود که شنوندگان رادیو ایران ،آثاری را که با ذوق ،هنر و سلیقه خود برای «صفحه من» تولید و ارسال می کنند ،از رادیو ایران بشنوند.تلاش کرده ایم به روش های مختلف ،آموزش های لازم را به آن ها که عضو خانواده «صفحه من» و رادیو ایران می شوند ،اراءه دهیم تا تولیدات شان هر چه بیشتر به استانداردهای برنامه سازی رادیویی نزدیک باشد که صد البته این امر به مرور زمان میسر خواهد شد.
تحقق شعار« ایران را بشنویم »
فرزانه ناظری یکی از تهیه کننده های این برنامه با بیان اینکه «صفحه من» سعی کرده که بیشترین سهم تعامل با مخاطب را داشته باشد ، می گوید: ما تا امروز ، توانسته ایم با خیلی از شنونده هایی که علاقمند به فعالیت در رادیو هستند و استعداد این کار را دارند ،ارتباط برقرار کرده و ضمن آموزش به آنها فعالیت آنها را در امر برنامه سازی محقق کنیم .
او خاطر نشان می کند : معتقدم اتفاق بزرگی در رادیو ایران در حال رخ دادن است ،این رادیو به تحقق شعار «ایران را بشنویم» نزدیک می شود و فکر می کنم« صفحه من » سهم بسیار بزرگی از به تحقق کشیدن این شعار را انجام می دهد .
ناظری ادامه می دهد : در حال حاضر علاقمندان به فعالیت در رادیو در گروه هایی همچون نویسنده ها ،گوینده ها ، گزارشگر ها ، تهیه کننده ها و تدوین گرها دسته بندی شده اند و این افراد در گروه های مختلف زیر نظر تهیه کننده های رادیو آموزش های لازم را می بینند و نمونه کارهایشان را برای ما می فرستند و ما آنها را پخش می کنیم که این مهم از منظر مخاطب کار نو و بدیعی است.
او با اشاره به اینکه دو شیفت کاری برای اداره این برنامه تعیین شده است، می گوید:از ساعت 6 صبح تا 2 بعد ظهر یک شیفت و از ساعت 14 تا 21 شیفت بعدی شروع می شود. که گوینده ها و تهیه کننده های «صفحه من »، گوینده ها و تهیه کننده های ی شیفت هستند
یکی از تهیه کننده های صفحه من تصریح می کند : پیگیری مشکلات مردمی یکی دیگر از کارهایی است که در صفحه من صورت می گیرد. بدین ترتیب که مردم می توانند به شماره 09303493738 که در فضای مجازی فعال است ، پیغام دهند و از مشکلاتی که در شهرشان وجود دارد ، دغدغه ها و هر آنچه با آن در گیر هستند، بگویند .عوامل برنامه «صفحه من» در اسرع وقت با آنها ارتباط برقرار کرده ،صدایشان را ضبط می کنند و پیگیر مشکلات آنها می شوند و دنبال مسئولی می گردند که بتواند پاسخگو باشد .وقتی مسئول پاسخگو را پیدا کردیم ، سوال و جواب را در قالب پکیجی پخش می کنیم.
ناظری پیگیری اخبار و شایعات را از دیگر اقدامات «صفحه من» دانسته و می گوید: یک سری اخبار ی وجود دارد که در فضایی مجازی مطرح می شود و در لحظه احتیاج به این هست که پیگیری شود که آیا این خبر شایعه است یا نه ؟
اوتصریح می کند :علاوه بر تعامل، پیگیری اخبار و شایعات برای کسانی که نمی توانند شنونده رادیو ایران باشند کانالی به همین اسم طراحی شده که همه پیگیری هایی که در قالب گزارش انجام شده ،در این کانال بارگذاری می شود.گذاشتن نمونه فعالیتهای مخاطبان رادیو ایران در امر تولید برنامه ،موسیقی ، اخبار روز ، اخبار مربوط به آب و هوا و راه ها و هر آنچه مردم دوست دارند بدانند ،ببینند و بشنوند در این کانال ارائه می شود.
ناظری که به مدت یازده سال است که تجربه نویسندگی ،سردبیری و تهیه کنندگی را در بخش های مختلف رادیو داشته می گوید: « صفحه من» شیرین ترین تجربه کاری من می تواند باشد برای اینکه نفس به نفس با مخاطب همراه هستیم .
او تصریح می کند : تعاملمان با مخاطب خیلی زیاد است. وقتی برنامه تمام می شود در فضای مجازی، تلگرام را چک می کنم که نظر مخاطبم را بدانم . اینکه آیا آموزش هایی که برایشان گذاشته ایم مفیدثمر بوده یا خیر؟ وقتی می بینم آنها از صرف علایقشان به مسائل آموزشی می گویند و آیتمی می سازند که مورد توجه است و استاندارها ی پخش را دارد خیلی خوشحال می شوم که کسانی تولید و تربیت می شوند که می توانند در سال های آینده ،جای ما را در رسانه بگیرند .
انعکاس مشکلات و سوژه های اجتماعی مردم
الهام صدیق یکی دیگر از عوامل برنامه صفحه من می گوید: گاهی بعضی از مسائلی که مخاطبان با ما در میان می گذارند را نمی توانیم از رسانه رادیو ، پیگیری کنیم فقط صدای آنها را پخش می کنیم که مسئولین ، شنونده مشکلات مردم باشند.
او تصریح می کند : معتقدم «صفحه من» بالاترین سهم تعامل با مخاطب را در رادیو ایران دارذ ودر کل رادیو هایی که فعالیت می کنند ، فکر می کنم یک اتفاق بی تکرار و بی بدیل بیاشد اینکه ، صفحه و کانال تلگرامی برای برنامه تهیه شده و ما در فواصل پخش به آن چیزی که سال ها در رادیو اتفاق می افتد مواجه نیستیم و به جای گفتن هوا خوبه و پخش موسیقی ، به دردی می خوریم همین که توی هر بخش کوچکی یک پیگیری پخش می شود فاصله بین دو برنامه زنده به هدر نمی رود و یکی از مشکلات مردم مطرح و حل می شود ، خوب این را خیلی جذاب و شنیدنی کرده است.
رصد اخبار و شایعات فضای مجازی
حامد نجم الهدی نیز همراه با ناظری و صدیق کار پیگیری و تعامل با مخاطب و صحت و سقم اخبار شایعات را انجام می دهد .
او می گوید: بیشترین فعالیتمان پیگیری دغدغه هایی است که مردم برایمان ارسال می کنند و از ما انتنظار دارند آنها را پیگیری بکنیم در همین جا از مردم عزیزمان
می خواهم مواردی را مطرح کنند ، که جنبه عمومی داشته باشد و ممکن است، دغدغه دیگران هم باشد.

دسترسی سریع
صفحه من