باغ هنر شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16 به مدت 40

اولویت «كافه هنر» پاسداشت ادبیات فارسی است

برنامه «كافه هنر» رادیو ایران است شنبه تا چهارشنبه ساعت 16 تا 16:30 پخش می‌شود.

1400/10/25
|
10:26
|

به گزارش شبكه رادیویی ایران، وحید بیات تهیه كننده برنامه «كافه هنر» در گفتگو با خبرنگار صبا گفت: برنامه «كافه هنر» هر روز یكی از مسائل فرهنگی را توسط عوامل و كارشناسان برنامه تحلیل و بررسی می‌كند؛ مسائلی چون، تئاتر، موسیقی، سینما، كتاب و حتی پیشنهادهای فرهنگی در طول هفته با مخاطبان همراه هستیم.

این تهیه كننده بیان كرد: روزهای سه شنبه در برنامه «كافه هنر» به تحلیل و بررسی یك قطعه موسیقی از نظر ترانه و شعر، آهنگسازی و ملودی، تنظیم و نهایی سازی، اجرای خواننده و حتی جلد یا همان كاور قطعه می‌پردازیم. در آخر برنامه كارشناسان هر كدام به قطعه مورد نظر نمره می‌دهند و از طریق نظرسنجی بین شركت كننده‌های برنامه، نمره‌ نهایی كیفیت آن قطعه موسیقی داده می‌شود.

قید مجوز داشتن از وزارت فرهنگ و ارشاد، ملاك ما در انتخاب قطعه‌های موسیقی است

وی ادامه داد: یكی از ملاك‌هایی كه در انتخاب ترانه‌ها در نظر داریم، به روز بودن قطعه موسیقی است. سعی داریم عموم سلیقه‌ها را هم مدنظر داشته باشیم، از بررسی موسیقی پاپ، سنتی و راك گرفته تا بررسی قطعه خواننده‌ای كه فعال موسیقی رپ بوده است، مانند آرمین زارعی‌‌. البته باید ذكر كنم قید مجوز داشتن از وزارت فرهنگ و ارشاد، ملاك ما در انتخاب قطعه‌های موسیقی است.

بیات درباره برنامه‌های «كافه هنر» در طول هفته گفت: روزهای شنبه به بررسی اخبار و رویدادهای فرهنگی هفته می‌پردازیم. روزهای یكشنبه اختصاص دارد به مرور تمام آثار موسیقی كه در یك هفته گذشته منتشر شده اند و در ادامه با یك هنرمند در حوزه موسیقی از خواننده، نوازنده و ترانه سرا گرفته تا به آهنگساز و تنظیم كننده موسیقی. روزهای دوشنبه هم برنامه به تئاتر اختصاص دارد و در چند هفته گذشته بیشتر به بررسی و معرفی بهترین نمایشنامه‌های ایرانی و خارجی در برنامه پرداخته ایم.

وی افزود: روزهای سه شنبه كه روز تحلیلی موسیقی است و روزهای چهارشنبه برنامه «كافه هنر» به ارائه پیشنهادهای فرهنگی در حوزه‌های مختلف فرهنگی می‌پردازد. مخاطبان برنامه «كافه هنر» در طول هفته از طریق فضای مجازی، سامانه پیامكی و گفتگوی برخط با مجری برنامه، درخواست معرفی یك كتاب با موضوع مدنظر خود را دارند.

این فعال رسانه‌ای مطرح كرد: روزهای چهارشنبه علی ركاب كارشناس حوزه كتاب برنامه كه كتابفروش هم است، به معرفی كتاب‌های مناسب به مخاطبان برنامه خواهد پرداخت. معرفی فیلم، آیتم بعدی پیشنهادهای فرهنگی برنامه «كافه هنر» در روزهای چهارشنبه است.

وی افزود: كارشناس مجری برنامه «كافه هنر» در این قسمت به معرفی چند فیلم كوتاه، سینمایی و مستند می‌پردازد و در آخر یكی از آن آثار معرفی شده را تحلیل و بررسی می‌كند. دغدغه اصلی عوامل برنامه «كافه هنر»، توجه دادن مخاطب برنامه «كافه هنر» به انواع آثار هنری، مانند فیلم كوتاه است كه آیتم ثابت ما در چند هفته گذشته بوده است‌.

وحید بیات گفت: برنامه «كافه هنر»، در طول برنامه‌هایی كه در هفته برای مخاطبان مدنظر دارد، توجه ویژه‌ای به پاسداشت زبان فارسی دارد به عنوان مثال به جای استفاده از كلمه كاور آهنگ از اصطلاح جلد آهنگ استفاده می‌كنیم، یا از كلمه تنظیم و نهایی‌سازی به جای اصطلاح میكس و مسترینگ در برنامه استفاده می‌شود.

وی در پایان بیان كرد: پویش‌های مختلفی در برنامه «كافه هنر» شكل می‌گیرد، دو ماه از سال ما در برنامه «كافه هنر» پویش كتابخوانی داریم، پاسداشت ادبیات فارسی، تماشای فیلم كوتاه و… از جمله پویش‌های ما است كه تمام این‌ها دغدغه عوامل برنامه «كافه هنر» برای فرهنگسازی بهتر در جامعه است.

عوامل «كافه هنر» عبارتند از كارشناس مجری: شهاب شهرزاد، تهیه كنندگان: زهره سربازی و وحید بیات، گزارشگران: گیتی محمدی، تینا میركریمی، فضای مجازی: مرضیه صدقی، هماهنگی: محبوبه احمدی زاده و همچنین علی یداللهی، علی ترابی، مهدی كریمی آناقیزی، مرتضی لطفی، اسماعیل امینی، شورا كریمی، مهدی خیرخواهی، علی ركاب.

دسترسی سریع
كافه هنر