کافه هنر شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16 به مدت 40

از نامگذاری فیلم به زبان فارسی در «کافه هنر» بشنوید

برنامه کافه هنر روز یکشنبه 27 مهر به بررسی چالش‌های الزام نام‌گذاری فیلم‌های سینمایی به زبان فارسی می پردازد.

1399/07/27
|
11:03

به گزارش شبکه رادیویی ایران، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هفته گذشته در دهمین جلسه شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی که با حضور غلامعلی حداد عادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی برگزار شد، نکته‌ای درباره اسم گذاری فیلم‌های سینمایی گفت که با حواشی و واکنش‌های متعددی همراه بود.
سید عباس صالحی در بخشی از صحبت‌های خود در این جلسه گفت: در نامگذاری اسامی فیلم های سینمایی تاکید کرده ایم که حتما باید از اسامی فارسی استفاده شود. همین یک جمله که تیتر خبرگزاری‌های مختلفی هم شد، باعث واکنش‌های گسترده‌ای از جمله برخی نمایندگان مجلس شد.
از جمله این نمایندگان محمد رشیدی، نماینده کرمانشاه در مجلس بود که با انتشار مطلبی در صفحه رسمی در فضای مجازی، اجبار و الزام به نامگذاری فیلم‌های تولید داخل به اسامی فارسی را در تضاد با اصول 15 و 19 قانون اساسی دانست و این اقدام را تضعیف وحدت ملی خطاب کرد.
مهدی عیسی زاده رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس هم در مطلبی نوشت که، «درد امروز جامعه ایران اسلامی نامگذاری فیلم به اسامی فارسی نیست».
از همین روز برنامه کافه هنریکشنبه 27 مهر به این موضوع می پردازد وآن را مورد نقد و بررسی قرار می دهد.
این برنامه میزبان افراد مختلفی از جمله محمد رشیدی نماینده مردم کرمانشاه، محمود شالویی مشاور وزیر بهداشت در پاسداشت زبان فارسی و امینی یکی از شعرا و اساتید دانشگاه خواهد بود.
کافه هنر از شنبه تا چهارشنبه هر هفته از ساعت 16 تا 16:40 از رادیو ایران پخش می‌شود. تهیه کننده این هفته برنامه زهره سربازی است و اجرای را شهاب شهرزاد بر عهده دارد.
گفتنی است این برنامه از طریق موج اف ام ردیف 90 مگاهرتز و همچنین سایت و نرم افزار کابردی ایرانصدا قابل شنیدن است.

دسترسی سریع
کافه هنر