کافه هنر شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16 به مدت 40

ادبیات ملت ایران با طنز همراه بوده است

دکتر محمدرضا ترکی شاعر و پژوهشگر و عضو وابسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی گفت: فرهنگستان نگران شوخی مردم با واژه های مصوب نیست بیشتر نگرانی ها به سمت نهادها و بخش هایی است که وظائف خود را در پاسداشت زبان فارسی انجام نمی دهند.

1399/04/04
|
09:47

به گزارش شبکه رادیویی ایران، حسین بیات استادیار زبان و ادب فارسی دانشگاه خوارزمی در برنامه «کافه هنر» با بیان اینکه شوخی مردم با واژگان مصوب فرهنگستان لزوما کاری ناپسند نیست، گفت: مخاطب بیشتر واژگان مصوب در فرهنگستان زبان و ادب فارسی، مردم نیستند و این واژه ها بیشتر برای متون علمی کاربرد دارد.
وی در ادامه افزود: باب شوخی با واژگان را تا حدی رسانه باز کردند و برخورد و شوخی مردم با واژگان مصوب از گذشته های دور تاکنون وجود داشته است.
در ادامه این گفت و گوی رادیویی، دکتر محمدرضا ترکی شاعر و پژوهشگر و عضو وابسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی نیز به روی خط آمد و در این باره گفت: تاریخ و ادبیات ملت ایران از گذشته های دور تاکنون با طنز و شوخی همراه بوده و فرهنگستان زبان و ادب فارسی نیز مخالفتی با این موضوع ندارد.
وی با بیان اینکه بسیاری از استادان فعال در فرهنگستان از طنزپردازان ایران هستند و آثار زیادی در کارنامه خود دارند، خاطر نشان کرد: فرهنگستان نگران شوخی مردم با واژه های مصوب نیست بیشتر نگرانی ها به سمت نهادها و بخش هایی است که وظائف خود را در پاسداشت زبان فارسی انجام نمی دهند.
برنامه «کافه هنر» شنبه تا چهارشنبه هر هفته ساعت 16:00 به تهیه کنندگی زهره سربازی و سیده زهرا صالحی از رادیو ایران پخش می شود.

دسترسی سریع
کافه هنر