کافه هنر شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16 به مدت 40

فرهنگ اصطلاحات حوزه سلامت به زودی منتشر خواهد شد

معاون بخش وازه گزینی فرهنگستان زبان و ادب فارسی در برنامه «کافه هنر» گفت: فرهنگستان برای واژه های بیگانه نظیر پروتکل، اپیدمی، اندمی و ... معادل سازی کرده است.

1399/02/31
|
06:32

پس از همه‌گیری ویروس کرونا، کاربرد واژه‌های بهداشتی، درمانی و پزشکی در رسانه‌ها افزایش چشمگیری یافته است. به همین دلیل، غلامعلی حداد عادل، رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی که یکی از وظایفش واژه‌گزینی به جای کلمه‌های بیگانه است، نامه‌ای به رییس‌جمهور نوشت.
به گزارش شبکه رادیویی ایران، دکتر نسرین پرویزی معاون بخش وازه گزینی فرهنگستان زبان و ادب فارسی در برنامه «کافه هنر» در این باره گفت: در بحبوحه شیوع ویروس کرونا و فشار زیاد بر کادر درمان کشور ، صلاح بر آن نبود که درباره استفاده درست از واژگان فارسی صحبت شود؛ اما امروز با آرام شدن فضای جامعه، فرهنگستان زبان و ادب فارسی در نامه ای به رییس جمهور خواستار تحقق این امر مهم شده است.
وی در ادامه با بیان اینکه فرهنگستان برای واژه های بیگانه نظیر پروتکل، اپیدمی، اندمی و ... معادل سازی کرده است ، افزود: اصل این نامه به رییس جمهور فرستاده شده و رونوشت نیز آن به وزیر بهداشت، رییس رسانه ملی و رییس ستاد مبارزه با ویروس کرونا اعلام گردیده است.
معاون بخش وازه گزینی فرهنگستان زبان و ادب فارسی در بخش دیگر صحبت هایش خاطر نشان کرد: این مجموعه واژگان که هم اکنون کامل تر شده به زودی نیز در تارنمای فرهنگستان قرار می گیرد.
برنامه «کافه هنر» شنبه تا چهارشنبه هر هفته ساعت 16:00 به تهیه کنندگی سید زهرا صالحی و زهره سربازی از رادیو ایران پخش می شود.

دسترسی سریع
کافه هنر