کافه هنر شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16 به مدت 40

بیراهه رفتن در حوزه زبان، با نگاه متعصبانه

یدالله گودرزی نماینده رادیو در شورای زبان فارسی صدا و سیما در برنامه کافه هنر رادیو ایران گفت : باید باید نگهبانانه به زبان فارسی مواجه شویم

1397/12/07
|
11:41

به گزارش شبکه رادیویی ایران؛ یدالله گودرزی نماینده رادیو در شورای زبان فارسی صدا و سیما و پژوهشگر زبان فارسی درباره نگهبانی از زبان فارسی با توجه به دغدغه های مقام معظم رهبری در برنامه کافه هنر رادیو ایران گفت : خوشبختانه قوانین خوبی برای پاسداشت زبان فارسی داریم اما متاسفانه این قوانین اجرا نمی شود.
وی در ادامه افزود : از عامه مردم این انتظار نیست که راهبرد تعریف کنند اما دستگاه های فرهنگی مکلف به این مسئله هستند و بیانات رهبر انقلاب نشان می دهد که با مسئله مهمی مواجه هستیم که باید به هوش باشیم.
نماینده رادیو در شورای زبان فارسی صدا و سیما همچنین گفت : درحوزه زبان فارسی در دستگاه های ما مشاوره ای وجود ندارد و برای عبارات هیچ پشتوانه ای در نظر نمی گیریم، چرا که اگر واژه ای در زبان رایج شود، شاید کنار گذشتن آن کمی سخت باشد.
گودرزی همچنین با بیان اینکه واژه هایی که تاکنون وارد زبان فارسی شده اند مورد نیست اما بحث نهادینه شدن واژه های بیگانه در زبان فارسی با مورد توجه باشد، یادآور شد : ما نباید به زبان متعصبانه بنگریم بلکه باید باید نگهبانانه به آن مواجه شویم.
این پژوهشگر زبان فارسی همچنین گفت : بهتر بود برخی کلمات وارد زبان فارسی نمی شدند اما این کلمات در زبان فارسی جا افتاده اند و باید از ورود کلمات جدید بپرهیزیم.
برنامه کافه هنر شنبه تاچهارشنبه ساعت 15:50 با اجرای شهاب شهرزاد از رادیو ایران پخش می شود.

دسترسی سریع
کافه هنر