کافه هنر شنبه تا چهارشنبه از ساعت 15:50 به مدت 40

عذر خواهی خشایار اعتمادی در کافه هنر

خشایار اعتمادی در کافه هنر رادیو ایران از استفادۀ نادرستِ واژه ها در ترانه جدیدش از مردم عذرخواهی کرد.

1397/07/30
|
13:53

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو ایران، کافه هنر برنامه ای با موضوع فرهنگ و ادب که مدتهاست به موضوعات جنجالی حوزه فرهنگ می پردازد.
در قسمتهای اخیر ، ضعف ترانه ها و آهنگهای جدید را مورد بررسی قرار داده است. در برنامه نظر سنجی با این عنوان «آیا از محتوای ترانه های امروز راضی هستید؟» را انجام می دهد.
یدالله گودرزی ،شاعر،پژوهشگر و منتقد ادبی روز دوشنبه بیست و نهم مهر ماه مهمان کافه هنر رادیو ایران شد.
گودرزی دربارۀ وضعیت ترانه های امروزی گفت: در دنیای قدیم برای ترانه نویسی و شعر تفکیکی قائل نبودند اما با توجه به دنیای امروز که دنیای تخصص است، اگر کسی در همین رشته ها صاحب تخصص شود،جایگاه و لقبش تفکیک می شود.
شهاب شهرزاد کارشناس برنامه نیز به این موضوع اشاره کرد که ، ترانه هایی که دو سال اخیر منتشر می شوند با اشکالات جدی زبانی رو به رو هستند، از جمله کاربرد نادرست واژه ها، تالیف بسیار ضعیف، و... که باعث تنزل زبانی شده است و در آخر مُهر و امضای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم پای این ترانه ها است.
در ادامه این برنامه به عنوان نمونۀ استفاده نادرست از واژه ها، اثر جدید خشایار اعتمادی با عنوان «خواهشاً »پخش شد .
سپس درباره نادرستی این کلمه با کارشناس برنامه بحث و این موضوع مطرح شد که چرا خواننده این کلمه غلط را انتخاب کرده است.
دقایقی بعد خشایار اعتمادی از طریق امواج تلفن پاسخگوی کافه هنر رادیو ایران بود.
خشایار اعتمادی خواننده پاپ کشورمان گفت: من ابتدا عذرخواهی می کنم از کاربرد واژه «خواهشاً» . ما در پی اصلاح این قضیه هم برآمدیم اما متاسفانه روند کند اداری سبب می شد تغییر این واژه، چند ماه طول بکشد، به ناچار آن ترانه را منتشر کردیم.
وی افزود: عادت بدی در فرهنگ ما وجود دارد که گناهان را به گردن بغل دستی ها می اندازیم، و متقاضی ، اثر بی محتوا می خواهد و سرمایه گذاران هم متناسب با تقاضا اثر تولید می کنند.
واقعیت این است که مردم در دوره ای این موسیقی را می خواستند، اما امروز خوشحالم از نظرسنجی کافه هنر می شنوم که 91 درصد مردم از محتوای ترانه های پاپ ناراضی هستند .
خشایار اعتمادی در پایان گفت: همه به اندازۀ هم مقصریم، از جمله منی که کم کار شدم . رسانه ها که این کارها را پخش کردند، وزارت ارشاد که به آثار بی محتوا مجوز داد، و در آخر مخاطبان موسیقی.
در پایان برنامه نتیجۀ نظر سنجی اعلام شد. 92 درصد مردم از محتوای ترانه های امروز، رضایت ندارند، و 8 درصد مردم راضی هستند.
و این سوال باقی می ماند آیا شما که شنوندۀ کافه هنر هستید همان فردی نیستید که این ترانه ها را دانلود میکنید؟ یا به کنسرت ها می روید؟
کافه هنر به تهیه کنندگی زهره سربازی و اجرای شهاب شهرزاد ساعت 15:50 از آنتن رادیو ایران روی موج FM ردیف 90 مگاهرتز و موج AM ردیف 558 کیلوهرتز پخش می شود.

دسترسی سریع
کافه هنر