باغ هنر شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16 به مدت 40

شهرداری؛ بی اعتنا به ثبت ملی میراث؛ تماشاگرِ تخریب

اتابك نادری در گفت‌وگو با رادیو ایران: سنگلج در خطر است!

1403/02/11
|
12:33
|

به گزارش شبكه رادیویی ایران، مدیر سابق تماشاخانه سنگلج و مسئول پیگیری «طرح توسعه سنگلج» از تخریب ساختمان مجاور و نادیده‌گرفتن طرح توسعه این بنای ملی، ابراز تاسف كرد و خواستار رسیدگی وزارت میراث فرهنگی و قوه قضاییه به این موضوع شد.

اتابك نادری، مدیر سابق تماشاخانه سنگلج و مسئول پیگیری «طرح توسعه سنگلج» در برنامه زنده «باغ هنر» از تخریب ساختمان مجاور این مجموعه تئاتری خبر داد و شرایط پیش‌آمده برای تماشاخانه سنگلج را خطرناك دانست. ضمن اینكه طی «طرح توسعه سنگلج» كه در اوایل دهه 90 به شهرداری ارائه شده بود، توافقات اولیه برای الحاق ساختمان تخریب‌شده فعلی به تماشاخانه صورت گرفته بود و اسناد آن همراه با موافقت قالیباف؛ شهردار وقت موجود است.

این هنرمند تئاتر و مدیر سابق تماشاخانه سنگلج، درباره وضعیت پیش‌آمده در مجاورت تماشاخانه گفت: «وقتی خبر را شنیدم خیلی متاسف و متأثر شدم چون به این حركت از 2 منظر باید نگاه كرد. جامعه تئاتری، تعزیه‌خوان‌ها، هنرمندان آیینی و سنتی و دانشجویان تئاتر از سال 91 كه «طرح توسعه سنگلج» مطرح شد، طومارهایی را منتشر كردند و این طرح توسط بزرگان این عرصه نظیر زنده‌یادان عزت‌الله انتظامی و داوود رشیدی با شهردار و شورای شهر وقت تهران مطرح شد. بنده هم طراح و هم مسؤول پیگیری این طرح بودم.

او ادامه داد: «طرح توسعه سنگلج» به نوعی تصویب شد و آقای قالیباف شهردار وقت تهران به شركت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری دستور داد تا این طرح اجرا شود. قرار بود طی «طرح توسعه سنگلج» ساختمان مجاور تماشاخانه كه اداره حقوقی شهرداری بود به عنوان یك ساختمان كمك‌كننده فعالیت‌های تماشاخانه سنگلج در كنار مجموعه باشد. حتی در این طرح نوشته شده بود كه نیازی به تخریب و نوسازی بنا نیست بلكه با انجام یك بازسازی، تبدیل به یك بلك باكس، چند پلاتوی تمرین و گالری موزه تئاتر تهران می‌شود.».

نادری گفت: «در تخریب ساختمان مجاور تماشاخانه سنگلج یك اقدام غیرقانونی شكل گرفته است چون تماشاخانه در آذر 1388 در فهرست میراث ملی ثبت شده است. طبق ضوابط و قوانین، برای بناهای ثبت‌شده باید حریم تعیین شود. طبق قانون حریم در زمان ثبت تعیین می‌شود ولی اگر حریم در نظر گرفته نشود، پلاك چسبیده به ملك حق تخریب و ساخت و ساز ندارد. اگر هم تخریب شود نباید مرتفع‌تر نسبت به ساختمان ثبت‌شده ساخته شود.»

اتابك نادری ادامه داد: «می‌گفتیم خیابان بهشت در منطقه 12 تهران روح زندگی شهری خود را از دست داده است و شهرداری باید به فكر احیای این زندگی باشد. تنها جایی كه عصرها به عنوان قلب تپنده فرهنگی در منطقه فعالیت می‌كند تماشاخانه سنگلج است كه اگر ساخت و سازهای اداری بیشتر شود، این بنای فرهنگی نیز خفه می‌شود. نظیر اتفاقی كه برای تئاترهای قدیمی در لاله‌زار افتاد.»

او در پایان با اشاره به اینكه در دهه 60 در سمت گیشه، تماشاخانه سنگلج فرونشت داشته است، از مسئولان و كارشناسان میراث فرهنگی و قوه‌ قضاییه خواست تا نسبت به این تخلف و روشن شدن وضعیت حفاظت و حمایت از تماشاخانه سنگلج اقدام قانونی كنند.

عبدالله علایی تهیه كننده برنامه باغ هنر، به داخل استودیو پخش برنامه آمد و اعلام كرد: پیگیری بسیاری برای گفت و گو با مسئولین شهرداری تهران و منطقه 12 انجام داده كه متاسفانه پاسخگو نبودند.

گفتنی است «باغ هنر» این هفته با تهیه كنندگی عبدالله علایی و اجرای شهاب شهرزاد از شنبه تا چهارشنبه ساعت 16:00 از رادیو ایران تقدیم می شود.

تنظیم كننده: سمانه حیدرزاده

دسترسی سریع
باغ هنر