باغ هنر شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16 به مدت 40

بررسی شخصیت علمدار هنر انقلاب شهید سیدمرتضی آوینی در رادیو ایران

برنامه «باغ هنر» شنبه تا چهارشنبه ساعت 16:00 از رادیو ایران تقدیم می شود.

1403/01/20
|
13:08
|

به گزارش شبكه رادیویی ایران، «شهید آوینی» یك متفكر،‌ نظریه‌پرداز،‌ هنرمند فیلم‌ساز و اهل ادب و شعر بودكه بیشتر آثارش را انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن، دفاع مقدس وشهید و شهادت، تشكیل می‌دهد.

«شهید آوینی» قصد داشت در فضای هنری كشور راهی را باز كند كه مراد و امامش حضرت امام خمینی نقشه آن را در پیامی حكیمانه به هنرمندان ترسیم كرده بود.

وحید بیات تهیه كننده این هفته «باغ هنر» بیان كرد: «آوینی» مبدع و مبتكر نظریه‌پردازی همراه با عمل در حوزه هنر انقلابی و هنر اسلامی بود، این شهید علاوه ‌بر تفكر و تعمق و نظریه‌پردازی از طریق آثاری كه خلق می‌كرد با جامعه مخاطبان، سخن می‌گفت.

وی ادامه داد: این بخش از ویژگی «شهید آوینی» حساب او را از سایر كسانی كه فقط در بعد نظریه‌پردازی و مانیفست‌نویسی‌های مختلف و متنوع فعالیت می‌كردند و می‌كنند، جدا كرده است.

بیات افزود: برخی او را شمع جمع هنرمندان انقلابی و سید شهیدان اهل قلم و بالاتر از آن بزرگ‌ترین و مهم‌ترین نظریه‌پرداز هنر پس از انقلاب اسلامی می‌دانند. هر چند «شهید سیدمرتضی آوینی» در زمینه‌های مختلف هنری از سینما و عكاسی و هنرهای تجسمی گرفته تا ادبیات آثار متعددی در كارنامه‌اش دارد، باور عمومی بیش از هرچیز او را با عنوان سینماگری می‌شناسد كه به تولید آثار مستند در حوزه دفاع مقدس می‌پرداخت.

وی در پایان گفت: روز هنر انقلاب اسلامی فرصت مناسبی است برای واكاوی شخصیت این هنر مند شهید.

گفتنی است «باغ هنر» این هفته به تهیه كنندگی وحید بیات و اجرای شهاب شهرزاد از شنبه تا چهارشنبه ساعت 16:00 از رادیو ایران تقدیم می شود.

تنظیم كننده: سمانه حیدرزاده

دسترسی سریع
باغ هنر