باغ هنر شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16 به مدت 40

سرنوشت چشم و چراغ سازمان برنامه و بودجه و كشور چه می‌شود؟

معاون توسعه‌ی مدیریت و امور مجلس سازمان برنامه و بودجه روز چهارشنبه 16 اسفند، در گفت و گو با رادیو ایران به سوالاتی درباره‌ی احتمال تعطیل كتابخانه‌ی سازمان برنامه و بودجه پاسخ داد

1402/12/17
|
20:12
|

به گزارش شبكه‌ی رادیویی ایران، خبر تعطیل كتابخانه‌ی سازمان برنامه و بودجه به عنوان كامل‌ترین كتابخانه‌ی اقتصادی وبزرگترین كتابخانه‌ی تخصصی ایران با قدمتی بیش از پنج دهه، موجی از نگرانی را در میان كارشناسان و علاقه‌مندان به فرهنگ و دانش اقتصاد ایجاد كرده است.

كتابخانه‌ی سازمان برنامه و بودجه یك كتابخانه تخصصی در زمینه‌ی مدیریت، برنامه‌ریزی، اقتصاد و... است،‌ كه از دو طبقه تشكیل شده، طبقه‌ی اول؛ منابع لاتین و مرجع و طبقه‌ی دوم، منابع فارسی، نشریات و روزنامه‌هاست.


علی میرزایی مدیرمسئول نشریه نگاه نو در یادداشتی نسبت به این تعطیلی، واكنش نشان داد و نوشت: «این روزها مكرر شنیده‌ام كه تصمیم گرفته‌اند كتابخانه سازمان برنامه و بودجه را جمع كنند. باورنكردنی است. این كتابخانه افتخار سازمان و حتی كشور است. در این كتابخانه مهم‌ترین اسناد برنامه‌ریزی توسعه ایران و جهان طبقه‌بندی و نگهداری می‌شود. این كتابخانه سال‌ها چشم و چراغ سازمان بود.‌ فقر اطلاعات شبكه برنامه‌ریزی كشور با منابع این كتابخانه برطرف می‌شد. چه خون دل‌ها خورده شد. چه زحمات طاقت‌فرسا كشیده شد. من كه باور نمی‌كنم. هركس كه در توان دارد از نابود شدن این منابع و تعطیل شدن این كتابخانه جلوگیری كند».

برنامه «باغ هنر» رادیو ایران همسو با یكی از رسالت‌های فرهنگی‌اش در حفظ و پاسداری شایسته از میراث علم و فرهنگ، به پیگیری این موضوع پرداخت و با رحمان پلیمی؛ معاون توسعه‌ی مدیریت و امور مجلس سازمان برنامه و بودجه گفت و گو كرد.

پلیمی در گفت و گو با رادیو ایران ضمن بیان این‌كه كتابخانه‌ی سازمان برنامه و بودجه تنها كتابخانه تخصصی كشور محسوب می‌شود كه اسناد ملی توسعه كشور را در خود جای داده، افزود: ساختمان كتابخانه به دلیل مشكلات تاسیساتی، قرار است جابه‌جا شود.
وی تاكید كرد: باتوجه به گسترش فضای مجازی و استفاده بر خط و مراجعه‌ی فیزیكی كم‌تر، مكان كتابخانه به مكانی نزدیك مكان قبلی منتقل می‌شود.


هشدار نسبت به از بین رفتن بزرگترین كتابخانه‌ی تخصصی ایران


دكتر مهدی پازوكی مدیر سابق كتابخانه سازمان برنامه و بودجه نیز در برنامه «باغ هنر» مطرح كرد: كتابخانه سازمان برنامه و بودجه به گفته كارشناسان بزرگترین كتابخانه‌ی تخصصی كشور و در حوزه‌ی اقتصاد است،‌ و در كل كشور كتابخانه‌ای بهتر از این در حوزه اقتصاد وجود ندارد،‌ این كتابخانه علاوه بر این‌كه محل رجوع كارشناسان سازمان است، برای پژوهشگران، اساتید دانشگاه، دانشجویان مقطع دكترا و صاحب نظران و محققان نیز قابل استفاده است و جابه جایی این مكان تحت هر شرایطی با هر عنوانی پسندیده نیست.

پازوكی عنوان كرد: یكی از شاخص‌های توسعه‌یافتگی كشورها براساس استانداردهای سازمان ملل متحد كتابخانه‌ها و مراكز اسنادی هستند، كتابخانه‌ها و مراكز تخصصی در كشور باید حفظ و گسترش پیدا كنند؛ این كتابخانه و كتابخانه‌های استانی كه همراه با آن در تمام كشور تاسیس شده، قدرت كشور را در میزان دسترسی و سازماندهی اطلاعات افزایش می‌دهد.


بدون تعصب گره از مشكلات باز كنیم

معاون توسعه ی مدیریت و امور مجلس سازمان برنامه و بودجه در پاسخ به فضای جدید نامناسب كتابخانه گفت: در شرایط كنونی تعداد مراجعه كنده حضوری به كتابخانه بسیار محدود شده است. اجازه دهید بدون تعصبات، اقدامات سازنده صورت گیرد.

اما پازوكی معتقد است: این كتابخانه تنها كتابخانه‌ی تخصصی كشور محسوب می‌شود كه اسناد ملی توسعه كشور را در خودش جای داده است و اسناد مربوط به توسعه‌ی كشور از از زمان قاجار تاكنون با موضوع بودجه كشور در این كتابخانه وجود دارد.

وی افزود:مستندات برنامه‌های مطالعاتی پیش از تهیه برنامه و گزارش‌هایی كه بعد از انجام طرح‌ها وجود دارد، گزارش‌های اقتصادی سالیانه و گزارش‌هایی كه از مراحل اجرای بودجه تهیه شده، آمارنامه‌ها، اسناد پروژه‌های عمرانی، آرشیو طرح‌ها، مطالعات، نقشه‌ها و طرح‌های عمرانی كشور از پیش از انقلاب تا بعد از انقلاب در این كتابخانه گردآوری شده است و جابه جایی كتابخانه به صلاح نیست.

كتابخانه ملی هم جا به جا شد

در این گفت و گوی فرهنگی كلیمی عنوان كرد: جا به جایی مجلس شورای اسلامی و كتابخانه ملی هم صورت گرفت؟ آیا به ضرر كشور بود؟

و مدیر سابق كتابخانه سازمان برنامه و بودجه تاكید می كند مكان نامناسب برای حفظ گنجینه های ارزشمند مناسب نیست.


معاون توسعه‌ی مدیریت و امور مجلس سازمان برنامه و بودجه در پایان متذكر می‌شود: كتابخانه سازمان برنامه جابه‌جا می‌شود و حذف كتابخانه در كار نیست،و این جا به جایی برای سازماندهی و حفاظت از اسناد و دسترسی بهتر كاركنان سازمان و همچنین استادان، دانشجویان و پژوهشگران خارج از سازمان است


شایان ذكر است در «باغ هنر» رادیو ایران اعلام شد كه موضوع جابه‌جایی كتابخانه با حضور كارشناسان دیگر پیگیری خواهد شد.

علاقه مندان به اخبار فرهنگی می توانند از شنبه تا چهارشنبه «باغ هنر» را به تهیه كنندگی عبدالله علایی و و حید بیات و با اجرای شهاب شهرزاد ساعت 16:00 از رادیو ایران دنبال كنند

تنظیم كننده: سمانه حیدرزاده

دسترسی سریع
باغ هنر