باغ هنر شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16 به مدت 40

برای پاسداشت زبان فارسی، كنار رادیو می‌ایستیم

مدیر عامل بنیاد فارابی در گفت و گو با رادیو ایران از چشم‌انداز سینما، عدالت فرهنگی و تولیدات مشترك گفت

1402/11/16
|
14:32
|

به گزارش روابط عمومی رادیو ایران، مجید زین‌العابدین در ‌برنامه «باغ هنر» رادیو ایران كه در روزهای برگزاری چهل و دومین جشنواره فیلم فجر از كاخ جشنواره پخش می‌شود، به معرفی آثار بنیاد فارابی در جشنواره امسال پرداخت و گفت: با سیاست تسهیل‌گری در تولیدات سینمایی ایران و رونق این صنعت، سعی كردیم مشاركت حداكثری در جشنواره داشته باشیم. دوازده فیلم از بنیاد سینیمایی فارابی به جشنواره امسال راه پیدا كرد كه یازده اثر، در بخش سودای سیمرغ هستند و یكی از آن‌ها كه فیلم اولی است ودر بخش نگاه نو حضور دارد.

آیا بخش «نگاه نو» یك تبعیدگاه است؟

مدیر عامل بنیاد سینمایی فارابی در پاسخ به سوال شهاب شهرزاد درباره‌ی اعتراض الناز شاكردوست؛ بازیگر فیلم «بی‌بدن» به خاطر قرارگیری فیلمَش در نگاه نو و خروج از بخش رقابتی، گفت: حضور در جشنواره‌ فیلم فجر یك فرصت است و طبیعتا كارگردان‌هایی كه تولید اول را دارند و اولین باری است كه تولید فیلم سینمایی حرفه‌ای را تجربه می‌كنند، در بخش نگاه نو قرار می‌گیرند. طبیعتا بازیگران و بقیه عوامل در فیلم، «اولی» محسوب نمی‌شوند و من اعتراض این هنرمند عزیز را به فال نیك می‌گیرم و اتفاقا خیلی خوشحال شدم از اعتراض ایشان به عنوان كسی كه در سینما ایران خدمت می‌كند. چون به اعتقاد من اعتراض نشانه دغدغه‌مندی است و گواه غیرت و اهمیت جامعه هنری ما برای این‌كه دوست دارند به نحو عالی در جشنواره فجر حضور داشته باشند.
ولی بیایید اصل این حضور را ببینیم نه رقابت برای دریافت جایزه و سیمرغ.


زین‌العادین با توجه به شعار عدالت فرهنگی كه در مدیریت جدید سازمان سینمایی و مجموعه‌ وزارت فرهنگ شكل گرفته، به حضور سینماگران جوان یعنی فیلم اولی‌ها و جذب هنرمندان از مناطق مختلف و شهرهای گونه‌گون ایران اشاره كرد و افزود: در بنیاد فارابی، ما شورای فیلم اولی‌ها را داریم كه در واقع مجوز كارگردان‌هایی كه متقاضی فیلم اول هستند آن جا صادر می‌شود. ضمن این‌كه در تولیدات امسال سعی شد از نسل‌های مختلف و شهرهای مختلف فیلم داشته باشیم.

وی به فیلم «میرو» كه ساخته كارگردان سیستان و بلوچستانی است اشاره كرد و گفت: از اقلیم آذربایجان هم دو فیلم «آبی روشن» و «آپاراچی» را داریم. تلاش كردیم عدالت فرهنگی را از حیث تولید و هم از حیث سرمایه فرهنگی رعایت كنیم.

چشم انداز بنیاد فارابی در سال‌های آتی

مدیر عامل بنیاد سینمایی فارابی اظهار داشت: چشم‌انداز بنیاد فارابی را در چند حوزه می‌توانیم ترسیم كنیم. یكی در حوزه بین‌المللی كه در واقع تولید مشترك و موضوع پخش جهانی از موضوعاتی است كه دغدغه ماست و امیدواریم بتوانیم با كشورهای همسایه و كشورهایی كه در واقع اشتراكات فرهنگی بالایی داریم به تولید مشترك برسیم. مثل پاكستان كه اكنون در صددیم تا فیلم «اقبال» را با آن‌ها جمع بندی كنیم.
همچنین در تركمنستان تلاش می‌كنیم بتوانیم فیلم «مختومقلی» و در منظومه فرهنگی كشورهای همسایه بتوانیم فیلم‌های مشترك دیگری داشته باشیم. كما این‌كه امسال فیلم «قلب رقه» را با بازیگران و عوامل مشترك در سوریه تولید كردیم و به سمت تولید مشترك در منطقه پیش رفتیم.

زین‌العابدین تصریح كرد: گام بعدی، حضور در بازارهای جهانی است و این چشم انداز بلند ما در حوزه بین الملل است و در حوزه داخلی، همین موضوع عدالت فرهنگی و این‌كه از مناطق مختلف بتوانیم با سبك زندگی مختلف ایرانی فیلم داشته باشیم، مواردی است كه در چشم انداز میان مدت و بلندمدت بنیاد سینمای فارابی طراحی شده است.

بنیاد فارابی برای پاسداشت زبان فارسی آماده است

مجید زین العابدین مدیر عامل بنیاد سینمایی فارابی در پایان گفت وگو با رادیو ایران با توجه به كارنامه‌ این رادیو و ارزیابی آثار سینمایی توسط كارشناسان آن از منظر پاسداشت زبان فارسی گفت: زبان فارسی به عنوان زبان ملی، رسمی و زبان معیار ماست و صیانت و حراست از آن دغدغه جمعی است. این دغدغه در مرحله فیلمنامه‌نویسی می‌تواند مورد نظر نویسندگان قرار گیرد و بنیاد فارابی برای پاسداشت فارسی، در كنار رادیو ایستاده است.
وی با اشاره به فیلم سینمایی «پروین» مربوط به شاعر بزرگ معاصر بانو پروین اعتصامی گفت: این فیلم درباره زبان شیوای فارسی و شعر فارسی و نشان‌دهنده اهمیت و تلاش بنیاد فارابی برای پاسداشت زبان فارسی است.

گفتنی است برنامه «باغ هنر» در زمان برگزاری چهل و دومین جشنواره فیلم فجر از محل برگزاری این جشنواره به تهیه كنندگی عبدالله علایی و وحید بیات و با اجرای شهاب شهرزاد ساعت 16:00 تقدیم علاقه‌مندان می‌شود.

تنظیم كننده: سمانه حیدرزاده

دسترسی سریع
باغ هنر