حوض نقره جمعه ها از ساعت 17:55 به مدت 55

رادیو ایران

حوض نقره

حوض نقره رادیو ایران و پیشنهاد اعطای جایزه‌‌ ویژه برای پاسداشت زبان فارسی در سینما

در برنامه‌ «حوض نقره‌» رادیو ایران پیشنهاد اعطای جایزه ویژه برای پاسداشت زبان فارسی در سینما مطرح شد.

1397/11/16
|
14:07

برنامه‌ رادیویی «حوض نقره» ویژه‌ سی و هفتمین جشنواره‌ ملی فیلم فجر که14 بهمن از رادیو ایران پخش شد، به طرح موضوع درباره‌ نظارت بر فارسی‌گویی درست در محصولات هنری و آثار سینمایی پرداخت. در این برنامه پیشنهاد رادیو ایران برای اعطای جایزه‌ای ویژه به فیلمی که در آن بیشترین احترام به زبان مادری دیده می‌شود، عنوان شد.

محمود اسعدی نویسنده و روزنامه‌نگار که به عنوان مهمان در برنامه‌ حضور یافته بود درباره‌ میزان حساسیت در کاربرد درست زبان فارسی در رسانه‌ها و محصولات فرهنگی گفت: باید از شیوه‌های ایجابی در تشویق افراد و هنرمندان در کاربرد شایسته‌ زبان فارسی استفاده کرد. اما پیش‌نیاز این کار آن است که مدیران فرهنگی در مورد ادبیات فارسی آموزش جدی و عمیق ببینند.

وی تصریح کرد: یکی از مشکلات در سطح مسئولان این است که اغلب میانه‌ای با ادبیات کهن ندارند و اصلا اهل مطالعه نیستند و به همین دلیل دایره‌ لغات بسیار محدود دارند در حالی که حتی برای یک سخنرانی خوب و موثر باید دایره واژگانی گسترده‌ای داشت. الان بسیاری از مسئولان ما حتی نمی‌توانند یک شعر از نظامی را درست بخوانند.

همچنین شهاب شهرزاد کارشناس‌مجری برنامه‌ خواهان نظارت زبانی پیش از انتشار آثار سینمایی، نمایشی، موسیقایی و مکتوب شد و گفت: ما پیش‌تر این ضرورت را در قالب پیشنهاد با مدیر کل توسعه کتاب و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مطرح کرده‌ایم تا در روند نظارت، معیار درست نویسی در نظر گرفته و جلوی غلط‌پراکنی گرفته شود. شایسته این است که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در راستای وظیفه‌ صیانت از زبان و خط فارسی، در نظارت کیفی بر کاربرد زبان در محصولات فرهنگی چه کتاب، چه ترانه و چه فیلم سینمایی، تلاش کند.

کارشناس این برنامه‌ زنده‌ رادیویی همچنین پیشنهاد فرهنگی رادیو ایران را برای هم‌افزایی نهادهای مرتبط با زبان فارسی همچون فرهنگستان، به منظور اعطای جایزه‌ ویژه به فیلمی که بیش‌ترین توجه و احترام به زبان فارسی در آن نشان داده می‌شود مطرح کرد.

اسعدی در استقبال از این پیشنهاد گفت: اعطای چنین جایزه‌ای به منزله‌ یک حرکت ایجابی در اعتلای زبان فارسی و ترغیب فعالان فرهنگی به تبعیت از قواعد و اصول زبان و ادب فارسی است.

یداله گودرزی مدیر گروه ادب و فرهنگ رادیو ایران و دبیر شورای زبان و ادب فارسی صدا و سیما نیز در همین زمینه خبر داد که نامه‌نگاری و تماس‌های مقدماتی با فرهنگستان زبان و ادب فارسی برای پیگیری این پیشنهاد تا تحقق کامل و طراحی و نامگذاری جایزه‌ای خاص برای پاسداشت زبان فارسی در سینمای ایران، انجام خواهد گرفت.

در طول دو سال اخیر، پویشی با عنوان «آیین سخن» در رادیو ایران به راه افتاده که در آن، مخاطبان و گویشوران زبان فارسی در سراسر جهان با فرهنگستان زبان و ادب فارسی در پیشنهاد جایگزین فارسی مناسب برای واژه‌های غیرفارسی مشارکت می‌کنند و همچنین از مردم خواسته شده است تا در فضای مجازی با هشتگ #من_نگهبان_زبان_فارسی_هستم در مورد لغزش‌ها و انحراف‌های زبانی در رسانه‌های مختلف و فضای مجازی حساسیت و واکنش نشان بدهند.

ویژه‌برنامه‌ «حوض نقره» به مناسبت سی و هفتمین دوره‌ی جشنواره‌ی فیلم فجر هر شب از ساعت 20 به مدت یک ساعت از رادیو ایران با تهیه‌کنندگی عبدالله علایی و گویندگی مهرناز فقیهی پخش می‌شود.

دسترسی سریع
حوض نقره